II linia metra: wizyta na stacji Stadion

II linia metra: wizyta na stacji Stadion

21 września 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Z okazji Dni Transportu Publicznego warszawski Urząd Miasta zorganizował wiele atrakcji. Jedną z nich była możliwość odwiedzenia budowanych stacji centralnego odcinka II linii metra.

Fot. Michał Wójcicki

Warszawiacy mogli wejść do dwóch stacji: Rondo ONZ i Stadion Narodowy. My wybraliśmy tą drugą.

Stacja Stadion Narodowy II linii metra będzie pierwszą stacją jaką pasażerowie napotkają podczas podróży na praską stronę Warszawy. Jest to unikalna stacja, gdyż będą się tu znajdowały dwa perony. Przy jednym będą zatrzymywać się pociągi kursujące na II linii. Z drugiego odjeżdżać będzie metro w stronę Gocławia. Odnoga ta jest roboczo nazwana III linią metra.

Większość najważniejszych prac budowlanych jest już zakończona. Do wykonania został tylko peron dla II linii oraz roboty wykończeniowe. Zostaną one wykonane dopiero po zakończeniu pracy przez tarczę Krystyna, która wierci obecnie tunel w kierunku stacji Centrum Nauki Kopernik.

Na uwagę zwracają charakterystyczne filary podtrzymujące strop stacji, które rozwidlają się w swojej szczytowej części. Jest to jedyna stacja centralnej części II linii metra, która będzie miała tego typu konstrukcję biegnącą od poziomu peronu aż po sam strop stacji. Ich górna część będzie wykończona na trzy sposoby. Będzie to albo świetlik przepuszczający światło słoneczne, albo tzw. ślepy świetlik ze światłem sztucznym. Na pozostałych zostanie zasadzone drzewo. Jest to także jedyna stacja na centralnym odcinku, która będzie miała antresolę. Dzięki niej pasażerowie będą mieli łatwiejsze rozeznanie w jej dwuperonowej konstrukcji. Będzie to także największa stacja na tej linii.

Wystrój stacji stadion ma być zielony. Kolor ten ma nawiązywać do sportu, ze względu na bliską odległość do Stadionu Narodowego.

Najbardziej zaawansowane prace są w części, gdzie znajdować się będą pomieszczenia techniczne. Gdzieniegdzie podłoga jest już pokryta kafelkami. Niemal gotowe jest też pomieszczenie wentylatorni, którego ściany zostały pokryte specjalną wygłuszająca konstrukcją.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł KOW media&marketing zaprasza do kasyna KOW media&marketing zaprasza do kasyna
Następny artykuł Wykolejenie cystern z gazem pod Kętrzynem Wykolejenie cystern z gazem pod Kętrzynem