Rosja ma połączenie kolejowe z Koreą Pn.

Rosja ma połączenie kolejowe z Koreą Pn.

24 września 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Modernizowany od 2008 r. odcinek kolejowy między rosyjskim Chasan a portem w Korei Północnej został w końcu otwarty.

Fot. RŻD

W uroczystości otwarcia wyremontowanej linii wziął udział prezes Kolei Rosyjskich Władimir Jakunin. Wydarzenie miało miejsce 22 września 2013 r.

Modernizacja 54 kilometrowego odcinka toru to tylko część projektu Chasan-Rason. Będzie to splot torów o różnej szerokości – rosyjskiej 1520 mm i używanej w Korei 1435 mm. Ponadto projekt przewidywał odnowienie trzech tuneli kolejowych i wybudowanie niemal od podstaw nowego terminala przeładunkowego w porcie Rason.

Projekt modernizacji północnokoreańskiej kolei jest częścią porozumienia podpisanego w 2000 roku pomiędzy ówczesnymi prezydentami obu państw. Jego założeniem było przywrócenie do życia transkoreańskiej linii kolejowej, która miała przyłączyć sieć południowokoreańską do tras europejskich i państw WNP z pośrednictwem kolei transsyberyjskiej.

Szacuje się, że roczny przeładunek w wysokości 4 mln ton. Jest to ważna inwestycja dla tego region ze względu na fakt, że Rason jest stolicą Specjalnej Strefy Ekonomicznej Rajin-Sonbong znajdującej się przy granicy z Rosją.

PODZIEL SIĘ