PKG kupiły kolejkę na Jaworzynę Krynicką

PKG kupiły kolejkę na Jaworzynę Krynicką

24 września 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Polskie Koleje Górskie nabyły 75 procent akcji spółki Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka. Koszt transakcji to 49,7 mln zł.

Fot. Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka

Polskie Koleje Górskie, właściciel już Polskich Kolei Linowych, (odkupionych niedawno od PKP S.A.) nabyła akcje kolejnej kolejki górskiej – tym razem Kolei Gondolowej Jaworzyna Krynicka w Krynicy-Zdroju (KGJK). Sprzedającymi były dwie polskie instytucje finansowe – PKO Bank Polski i Grupa PZU. Oferta Polskich Kolei Górskich została uznana za najlepszą spośród kilku biorących udział w procesie.

Nabycie KGJK jest kolejnym elementem realizacji strategii PKG, zakładającej stworzenie szerokiej oferty rekreacyjnej i wypoczynkowej, w której wiodącą rolę odgrywają kolejki górskie i wyciągi narciarskie.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że w krótkim czasie po zakupie Polskich Kolei Linowych udało nam się nabyć kolejną atrakcyjną spółkę zajmującą się obsługą turystów. Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka to doskonałe uzupełnienie naszych aktywów i wzmocnienie obecności w Krynicy. Wspólnie z samorządem oraz pozostałymi akcjonariuszami będziemy mogli zwiększyć atrakcyjność miasta i jego okolic jako silnego ośrodka turystycznego. Skorzystają na tym zarówno mieszkańcy, jak i lokalny biznes – powiedział Zbigniew Rekusz, prezes zarządu PKG S.A. – Ten zakup to także istotny krok w realizacji naszej strategii rozwoju. Jej celem jest stworzenie lidera branży, zdolnego do skutecznego rywalizowania o polskich turystów, w tym narciarzy, z zagranicznymi kurortami – dodał.

Dotychczasowi akcjonariusze KGJK, PKO Bank Polski oraz Grupa PZU jako inwestorzy finansowi byli zaangażowani w ten podmiot od kilkunastu lat. Po realizacji swoich celów zdecydowali się wyjść z tej inwestycji, przynoszącej bieżące zyski.

– Sprzedaż przez PKO Bank Polski całości swoich akcji (37,53 proc.) w spółce Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka to element realizacji strategii banku, zakładającej porządkowanie aktywów i koncentrację na biznesie podstawowym – powiedział Paweł Borys, dyrektor ds. strategii i inwestycji w PKO Banku Polskim.

– Jesteśmy zadowoleni ze sprzedaży naszego pakietu akcji w spółce Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka. Zrealizowaliśmy nasze cele inwestycyjne – wspólnie z pozostałymi akcjonariuszami zrestrukturyzowaliśmy firmę i doprowadziliśmy do zwiększenia jej wartości. Na obecnym etapie spółka wymaga inwestora branżowego – dodał Włodzimierz Bieliński, dyrektor Biura Inwestycji Strukturyzowanych w TFI PZU S.A.

PODZIEL SIĘ