Tramwaje Pesy trafią do Torunia

Tramwaje Pesy trafią do Torunia

02 października 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Jest już rozstrzygnięcie przetargu na dostawę 12 tramwajów dla toruńskiego MZK w ramach projektu Bit City. Pojazdy dostarczy bydgoska Pesa.

Fot. Dominik Skudlarski

Wyboru oferty dokonano wczoraj, 1 października 2013 r. W ramach kontraktu producent oprócz dostarczenia pojazdów będzie musiał także zapewnić im specjalistyczne wyposażenie obsługowe i pakiet eksploatacyjno – naprawczy. Ponadto producent będzie musiał dostosować zajezdnię tramwajową do obsługi taboru niskopodłogowego.

W przetargu wzięły udział dwie firmy: Pesa i Solaris. Za dostawę 12 tramwajów Pesa zgodziła się wziąć 92 510 760,00 zł brutto. Natomiast Solaris zaproponował 91 130 943,21 zł brutto. Obie kwoty mieszczą się w środkach zarezerwowanych na to zadanie przez MZK - 110,7 mln zł.

Mimo, że Pesa zaproponowała wyższą cenę to właśnie ta firma wygrała. – Oferta złożona przez Solarisa została odrzucona z powodu niezgodności z treścią SIWZ – powiedział „Kurierowi Kolejowemu” rzecznik toruńskiego MZK Piotr Reich. Czego dotyczyła ta niezgodność rzecznik nie mógł nam zdradzić. – Szczegółowe dane oferty zostały przez producenta utajnione. Ta nieścisłość dotyczy właśnie tych danych – tłumaczy Piotr Reich.

12  niskopodłogowych tramwajów zostanie kupionych w ramach projektu „Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu - BiT-City”. Pierwsze mają pojawić się w Toruniu we wrześniu przyszłego roku. 6 wagonów będzie trójczłonowych, o długości od 19 do 21 m i tyle samo pięcioczłonowych, o długości od 28 do 32 m.

Nowe tramwaje będą miały nowoczesne, aerodynamiczne kształty, wkomponowane w sylwetkę okna i drzwi i kolorystykę bazującą na barwach Torunia. Do składu trójczłonowego wejdzie 115, a pięcioczłonowego - 200 osób. Podłoga wagonu zostanie wyłożona wykładziną antypoślizgową, a na całej długości wagonu znajdą się uchwyty i poręcze umożliwiające pasażerom utrzymanie równowagi w czasie jazdy.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł PKP Intercity sprzedało 4 lokomotywy EU07 PKP Intercity sprzedało 4 lokomotywy EU07
Następny artykuł Avia Rail: kolej powinna być elastyczna Avia Rail: kolej powinna być elastyczna