Gra miejska: jak w szwajcarskim zegarku

Gra miejska: jak w szwajcarskim zegarku

02 października 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W jaki sposób działa szwajcarski zegarek? Perfekcyjnie! Czy tak samo może funkcjonować region, bądź cały kraj? By się o tym przekonać, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zaprasza na grę miejską „W szwajcarskim zegarku”, która odbędzie się 5 października 2013 r. w Warszawie.

Fot. Dominik Skudlarski

Początek gry o godzinie 11.00 przy Placu Małachowskiego.

Gra przybliży mieszkańcom miasta korzyści i możliwości, jakie niesie ze sobą Szwajcarsko-Polski Program Współpracy. W ramach rozgrywki gracze zbudują swój własny „szwajcarski zegarek” – nauczą się zarządzać swoim regionem – dowiedzą się, jak działają mechanizmy obywatelskie związane z demokracją bezpośrednią.

Uczestnicy wcielą się w rolę gospodarzy regionów. Zadaniem będzie poprawa ich funkcjonowania w zakresie ekologii, zrównoważonego transportu i energii odnawialnej, czyli w dziedzinach wspieranych przez wspomniany Program. Wykreowana w grze rzeczywistość stanie się dodatkowym wyzwaniem – korzystając z bogatej tradycji demokracji szwajcarskiej, twórcy gry zadbali o przeniesienie jej mechanizmów, takich jak na przykład referenda, w świat zarządzany przez graczy.

Na grę można się zapisać na stronie: www.graszwajcarska.pl.

Organizator gry, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego jest Krajową Instytucją Koordynującą Szwajcarsko-Polski Program Współpracy (w ramach którego spółka Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. realizuje przedsięwzięcie inwestycyjne związane z rozwojem transportu zbiorowego na terenie aglomeracji warszawskiej – szczegóły na www.wkd-sppw.eu ).