Pociągi wrócą na trasę do Szklarskiej Poręby

Pociągi wrócą na trasę do Szklarskiej Poręby

11 października 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Na odcinku linii Jelenia Góra – Szklarska Poręba od grudnia 2012 r. trwa modernizacja. Jej celem jest istotna poprawa infrastruktury, co przełoży się na wyższy komfort podróży. Roboty idą zgodnie z planem i w tym roku na trasę powinny wrócić pociągi.

Fot. PKP PLK

Jeśli nie będzie niespodziewanych utrudnień, pierwsze składy pojada jeszcze w listopadzie. Bezpośrednio do Szklarskiej Poręby dojadą nimi pasażerowie z Warszawy, Olsztyna, Poznania i Wrocławia.

Prace obejmują modernizację ponad 12 km torów oraz wymianę rozjazdów pomiędzy stacjami w Piechowicach i Szklarskiej Porębie Górnej. Remontowane są obiekty inżynieryjne oraz przejazdy kolejowo-drogowe. Standard obsługi podróżnych poprawi przebudowa peronów. Stacje Piechowice i Szklarska Poręba Górna będą dostosowanie do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach ruchowych.  Ostatnie prace trwają przy peronach w Szklarskiej porębie i przy podłączaniu sygnalizacji na przejazdach kolejowo - drogowych.

Linia z Jeleniej Góry do Szklarskiej poręby to typowo górska trasa. Widać z niej Karkonosze i Góry Izerskie. Pomiędzy Piechowicami a Szklarska Porębą na odcinku 12 km pociąg pokonuje wysokość 313 m. Stacja szklarska Poręba Góran jest na wysokości 708 mnpm.

Z inwestycji skorzystają mieszkańcy oraz turyści, wybierający kolej jako wygodny przejazd w górskie okolice Szklarskiej Poręby na piesze i rowerowe wędrówki lub zimowy odpoczynek na nartach. Inwestycja zapewni mieszkańcom oraz turystom szybszą podróż w znacznie lepszych warunkach.

Piechowice liczą, że kolej zapewni lepszy dostęp do atrakcji, jaką oferuje huta szkła „Julia”. - Zmodernizowana linia, przejazd kolejowy i odnowiona stacja Piechowice, to także poprawa wizerunku miasta – mówi Iwona Sobaś – Łużniak, sekretarz miasta Piechowice.

Dzięki modernizacji górskiej linii, transport kolejowy stanie się bardziej konkurencyjny względem drogowego. Lepsze wykorzystanie pociągów ograniczy ruch samochodowy i zwiększy bezpieczeństwo i na regionalnych drogach.

Zdaniem sekretarza miasta Szklarska Poręba Feliksa Rosika przywrócenie połączenia kolejowego będzie stanowiło znaczne ułatwienie komunikacyjne dla społeczności lokalnej oraz gości, zwłaszcza w okresach masowych imprez sportowych m.in. Biegu Piastów oraz zawodów międzynarodowych.

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Modernizacja regionalnej linii kolejowej nr 311 Jelenia Góra - Szklarska Poręba Górna”. Całkowita wartość przedsięwzięcia to prawie 34 mln złotych, z czego ponad 21 mln pochodzi ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

PODZIEL SIĘ