Nowy szynobus KM przechodzi ostatnie testy

Nowy szynobus KM przechodzi ostatnie testy

14 października 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Już niedługo na mazowieckie tory wyjedzie nowy szynobus w barwach Kolei Mazowieckich. Wykonany przez Newag pojazd 222M przechodzi właśnie testy.

Fot. MrPitagoras1989, Youtube

Dwuczłonowy spalinowy zespół trakcyjny 222M wyprodukowany przez firmę z Nowego Sącza jeździł już testowo w okolicach Krakowa, Grybowa oraz Olsztyna.

Jak poinformował nasz czytelnik Łukasz Piotrowski, w niedzielny wieczór pociąg w czasie podróży z Warszawy na tor doświadczalny do Żmigrodu zatrzymał się na stacji Poznań Franowom.

Przypomnijmy, umowę na zakup nowego składu podpisano 18 czerwca 2013 r. Koszt inwestycji wyniósł ponad 12,6 mln zł.  Szynobus będzie klimatyzowany, a także dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z myślą o rodzicach z małymi dziećmi zostaną w nim zamontowane przewijaki dla niemowląt. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych przewidziano instalację monitoringu. Udogodnieniem dla maszynisty mają być kamery spełniające funkcje lusterek bocznych oraz kamery czołowe.

Pojazd będzie posiadał także wbudowany system zliczania pasażerów, GPS oraz czujniki dymu z sygnalizacją pożarową. W kabinie maszynisty zainstalowany zostanie system rozgłoszeniowy umożliwiający porozumiewanie się z pasażerami.

Nowy szynobus powinien zostać przekazany przewoźnikowi do 30 listopada 2013 r. Pojazd zostanie skierowany do obsługi linii Tłuszcz – Warszawa Wschodnia – Siedlce – Czeremcha.

PODZIEL SIĘ