Koleje Rosyjskie i Chińskie współpracują coraz ściślej

Koleje Rosyjskie i Chińskie współpracują coraz ściślej

26 października 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Władimir Jakunin, prezes Kolei Rosyjskich spotkał się ze swoim chińskim odpowiednikiem, panem Sheng Guangzu. Rozmawiali o współpracy w rozwijaniu euroazjatyckich korytarzy transportowych.

Fot. Michał Wójcicki

Spotkanie miało miejsce w ubiegłym tygodniu w Pekinie. W jego trakcie, obaj prezesi omówili kwestie związane ze współpracą w dziedzinie transportu kolejowego. Obie strony chwaliły potencjał wdrożonego we wrześniu 2013 r. projektu międzynarodowych pociągów kontenerowych z zachodnich Chin do Europy i zobowiązały się do kontynuowania pracy zgodnie z porozumieniem zawartym pomiędzy rządem prowincji Chongqing, Kolejami Chińskimi i Kolejami Rosyjskimi.

Strony zobowiązały się także do dalszego rozwoju korytarzy kolejowych z Chin do Europy poprzez Rosję, Kazachstan i Białoruś, a także przez Mongolię. Najważniejszym aspektem rozwoju tych korytarzy jest optymalizacja usług technologicznych i zwiększenie prędkości. Aby rozwiązać te kwestie, zostaną powołane specjalne grupy robocze z udziałem ekspertów z Rosji i Chin, a także przedstawicieli spółek kolejowych i operatorów w krajach, przez które będą przejeżdżać pociągi.

Ponadto prezesi wyrazili gotowość do wzmożenia prac niezbędnych do uruchomienia systemu elektronicznej wymiany danych dotyczących ruchu kolejowego na szlakach między Chinami a Rosją oraz omówili kwestie współpracy w zakresie kolei dużych prędkości .
Szczególną uwagę zwrócono na wymianę informacji na temat reformy sektora kolejowego. Chińczycy wyrazili chęć do nauki z doświadczeń kolegów z Kolei Rosyjskich w tej dziedzinie.

Pod koniec spotkania, obie strony uznały potrzebę przygotowania i podpisania nowej umowy pomiędzy kolejami rosyjskimi a chińskimi, która określi obszary dalszej współpracy.