Adler – olimpijska stacja już otwarta

Adler – olimpijska stacja już otwarta

01 listopada 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W miniony poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin otworzył uroczyście nową stację kolejową – Adler. Znajduje się ona w Soczi – mieście gospodarzu Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014.

Fot. Sergei Kazantsev, Wikimedia

– Węzeł Adler integruje wszystkie trasy do miejsc, gdzie będą się rozgrywać igrzyska olimpijskie, od pałaców lodowych Parku Olimpijskiego poprzez ośnieżone stadiony Krasnej Polany i lotnisko międzynarodowe aż po centrum Soczi. Na stacji tej będą się zatrzymywać wszystkie pociągi dalekobieżne zmierzające do tego miasta – powiedział prezes Kolei Rosyjskich Władimir Jakunin.

Według prezesa Jakunina, budowa dworca kolejowego w Adler została przeprowadzona zgodnie ze światowymi trendami dotyczącymi dużych węzłów transportu osobowego, czyli miejsc gdzie pasażerowie mogą nie tylko przesiąść się do innego środka transportu, czy zostawić bagaże, ale również uzyskać szeroki wachlarz usług dodatkowych, od zakupu aktualnej gazety po skorzystanie z hotelowego pokoju. Stacja Adler łączy w sobie transport publiczny, drogowy jak i kolejowy, a także lotniczy (lotnisko międzynarodowe w Soczi). W przyszłości, po dobudowaniu pirsów, będzie także spełniać rolę pasażerskiego portu morskiego.

Wszystko, co niezbędne dla funkcjonowania terminalu i urządzeń obsługi pasażerów znajduje się na siedmiu poziomach terminalu. Łączna powierzchnia wynosi prawie 30 000 m2. W tym samym czasie, będzie mogło tu przebywać około 2000 pasażerów. Przepustowość stacji wynosi 15 000 osób na godzinę. W nocy nowy terminal może obsługiwać 56 par pociągów dalekobieżnych i pociągów podmiejskich , a także 4 Aeroexpressy na godzinę.

Na górnym poziomie stacji znajdują się miejsca do wypoczynku oraz atrium z ogrodem zimowym. Zieleń i fontanny będzie można oglądać przez przezroczyste zadaszenie. Stacja wykorzystuje ponadto urządzenia oparte na najnowszych technologiach zasilanych cienkowarstwowymi panelami słonecznymi zamontowanymi na dachu.

W marcu 2013 roku projekt stacji Adler wygrał dwie nagrody w konkursie organizowanym przez Komitet Organizacyjny Soczi 2014. Wyróżnienia zostały przyznane za na najlepszy integrujący projekt roku oraz najlepszy przykład wdrożenia innowacyjnych technologii budowlanych.

Budowa stacji Adler, wraz z rozwojem infrastruktury kolejowej, zwiększa częstotliwość kursowania pociągów podmiejskich w obszarze Tuapse – Adler w południowozachodniej części Kraju Krasnodarskiego i poprawia sytuację na zakorkowanych drogach biegnących wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego.

Władimir Jakunin zauważył także, że wszystkie siedem inwestycji, które miały wykonać Koleje Rosyjskie na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi są już gotowe do użytkowania.