Czym Soczi zaskoczy?

Czym Soczi zaskoczy?

03 listopada 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Już za kilka miesięcy Soczi przeżyje prawdziwy najazd turystów, którzy przybędą tu w związku z zimową olimpiadą. Większość z nich dotrze do miasta koleją, a zmodernizowany właśnie dworzec, będzie pierwszym miejscem, z którym się zetkną.

Fot. Przemysław B. Jezierski

Położone nad Morzem Czarnym Soczi to największy letni kurort Federacji Rosyjskiej.

Miasto, do którego regularnie na wypoczynek przyjeżdża sam Władymir Władymirowicz, w przyszłym roku zimą przeżyje najazd turystów. Tutaj bowiem w lutym odbędą się XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Decyzją prezydenta Federacji Rosyjskiej, na czas zimowej olimpiady ze względu bezpieczeństwa jedynym środkiem transportu lądowego, jakim będzie się można dostać do miasta, ma być kolej. Infrastruktura kolejowa prowadząca do Soczi została zmodernizowana, zbudowano też nową, 49-kilometrową linię, łączącą Soczi i Adler ze stacją Alpika Service.

Do obsługi połączenia z lotniskiem oraz kurortu narciarskiego w Krasnej Polance zakupiono zaś 38 nowoczesnych jednostek elektrycznych „Łastoczka” (Jaskółka) produkcji Siemensa.

Budowany podczas rewolucji
Kompleksową modernizację przeszedł również główny dworzec kolejowy Soczi. Zainstalowano ruchome schody prowadzące z dziedzińców i przejść podziemnych na perony oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej. Wprowadzono też dwujęzyczne tablice informacyjne. Perony zdobi obfita roślinność. Zabytkowy, prawie stuletni obiekt odzyskał dawny blask i stał się prawdziwą wizytówką miasta.

Sama historia dworca sięga czasów rewolucji październikowej, podczas której go budowano. Projektantem dworca był znany radziecki architekt Aleksij Duszkin, kilkukrotnie odznaczany przez Józefa Stalina. Obiekt oddano do użytku pod koniec 1918 r.
W latach 50. przy okazji modernizacji i elektryfikacji linii kolejowej do Soczi obiekt rozbudowano, stał się wówczas jednym z największych dworców kolejowych w Kraju Krasnodarskim.

Trzypiętrowy budynek ma dwie hale dworcowe, wieżę o wysokości 55 m i trzy dziedzińce. Na jednym z nich znajduje się rzeźba-fontanna „Dziewczyna z dzbanem”, będąca symbolem miasta Soczi. To kopia słynnej rzeźby, a oryginał można podziwiać w muzeum miasta Soczi.

Docierają w odległe rejony
Dziś z dworca w Soczi odprawiane są pociągi podmiejskie i dalekobieżne, w tym trzy międzynarodowe. Sześć par pociągów podmiejskich dociera do Krasnodaru, Majkopu, Tuapse oraz do międzynarodowego portu lotniczego w Soczi. Pociągi dalekobieżne, których z Soczi odjeżdża aż 62, docierają do najważniejszych rosyjskich miast, takich jak: Moskwa, Sankt Petersburg, Niżnyj Nowgorod, oraz w rejony bardzo odległe, np. Archangielsk, Nowosybirsk czy Kaliningrad.

Uruchamiane są zarówno firmowe ekspresy, jak i składy pospieszne i przyspieszone. Część z nich kursuje codziennie, inne co drugi dzień lub dwa razy w tygodniu.

Najbardziej prestiżowym jest oznaczony nr 11/12 firmowy ekspres relacji Adler – Moskwa. Zestawiony ze zmodernizowanych wagonów skład trasę do rosyjskiej stolicy pokonuje w 28 godzin. Składami międzynarodowymi można zaś dojechać bezpośrednio do Kazachstanu, Abchazji i na Białoruś.

Przez Soczi biegnie magistrala, prowadząca z Moskwy przez Rostow nad Donem i Krasnodar do Adleru i Suchumi. Za czasów ZSRR był to ważny szlak tranzytowy do gazoportów położonych nad Morzem Kaspijskim. Od ponad 20 lat, kiedy rozpoczął się konflikt między Rosją a Gruzją, linia jest przejezdna jedynie do Suchumi.

PODZIEL SIĘ