Rosjanie coraz mocniejsi na Słowacji

Rosjanie coraz mocniejsi na Słowacji

08 listopada 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dziś zostało podpisane porozumienie dotyczące powołania rosyjsko słowackiej spółki „RCC Elementy Odlewane”, która będzie się zajmować produkcją elementów taboru kolejowego.

Fot. Photocity, Wikimedia

Podpisanie umowy pomiędzy premierem Słowacji Robertem Fico, a prezesem Kolei Rosyjskich Władimirem Jakuninem odbyło się w słowackiej miejscowości Prakovce. Nowa spółka będzie się zajmować produkcją żeliwnych elementów wózków kolejowych przeznaczonych dla kolei szerokotorowej.

Podczas uroczystości Władimir Jakunin nazwał nowe przedsięwzięcie przykładem wzajemnie korzystnych stosunków handlowych między firmami rosyjskimi i słowackimi. Według niego ten projekt da nowy impuls do dalszego rozwoju współpracy obu krajów w dziedzinie transportu kolejowego.

Spółka „RCC Elementy Odlewane” została stworzony na bazie starych zakładów produkcji maszyn Prakovce Zts., które zamknięte w 2009 roku. Udziałowcami nowej spółki została rosyjska firma United Wagon Company należąca do fabryki wagonów kolejowych Tichwin i słowacka firma Tatravagonka, będąca częścią grupy przedsiębiorstw Optifin Invest.

Koleje Rosyjskie ściśle współpracują ze swoimi słowackimi partnerami w dziedzinie transportu towarowego i pasażerskiego, jak również działań logistycznych. Jednym z przykładów tej współpracy jest projekt infrastrukturalny tworzony razem z partnerami austriackimi i ukraińskimi stworzenia nowego międzynarodowego trans- euroazjatyckiego korytarza transportowego poprzez wydłużenie szerokotorowej linii kolejowej do Koszyc w kierunku Bratysławy i Wiednia. Wzdłuż tej linii mają powstać terminale logistyczne. Projekt ten ma być dodatkowym bodźcem dla rozwoju przemysłu we wschodniej Słowacji.

Współpraca Kolei Rosyjskich ze słowackimi firmami dotyczy także rozwoju i produkcji nowego taboru i nowoczesnych zaawansowanych technologicznie komponentów. W 2008 r. podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Kolejami Rosyjskimi i Tatravagonką. Innowacyjne produkty powstające w ramach tej współpracy to m.in. platformy do przewozu kontenerów, wózki do cystern i wagonów płaskich.

W 2010 roku, w Bratysławie w obecności przywódców obu państw Bratysławie, Koleje Rosyjskie i Tatravagonka podpisały Umowę o współpracy naukowej i technologicznej oraz porozumienie w sprawie ustanowienia warunków dla organizowania wspólnego przedsiębiorstwa, do projektowania i produkcji wagonów towarowych.