Pendolino osiągnęło na CMK 242 km/h

Pendolino osiągnęło na CMK 242 km/h

16 listopada 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

PKP Intercity przeprowadziło dziś pierwszy dzień testów prędkości składu ED-250 na Centralnej Magistrali Kolejowej. Następne testy odbędą się w ciągu 4 kolejnych weekendów.

Fot. KowiEU

Miłośnicy kolei ustawiali się wzdłuż CKM obserwując testy składu ED-250. Jednym z pierwszych, którzy zamieścili w sieci filmik z testów jest użytkownik serwisu YouTube Jan Milowicki. Przedstawiamy jego wideo:

 
Kolejny filmik, tym razem użytkownika Piotr998p:
 

Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity relacjonował dzisiejsze teksty na Twitterze. Według ostatniej informacji, skład Pendolino osiągnął dziś prędkość 242 km/h.

Fot. J. Malinowski, Twitter

Fot. J. Malinowski, Twitter

Przeprowadzenie testów na CMK to niezbędny etap dla powodzenia procesu homologacji. Realizację badań na Centralnej Magistrali Kolejowej zaplanowano na odcinkach od Zawiercia/Góry Włodowskiej do Psar/Knapówki. Skład jest poddawany próbom prędkościowym i hamulcowym. Pociąg rozpędza się stopniowo do prędkości powyżej 160 km/h, aż do osiągnięcia 275 km/h.

W badania zaangażowani są poza PKP Intercity, Alstomem i Instytutem Kolejnictwa, również przedstawiciele zarządcy infrastruktury PKP PLK oraz PKP Energetyka. Sprawdzą jak pociąg kursujący z prędkością powyżej 200 km/h oddziałuje na infrastrukturę torową, system sterowania ruchem oraz zasilanie trakcji elektrycznej.

Fot. KowiEU

PODZIEL SIĘ