Ogień olimpijski pojedzie pociągiem

Ogień olimpijski pojedzie pociągiem

19 listopada 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W sobotę , 16 listopada we Władywostoku rozpoczął się jeden z etapów sztafety olimpijskiej przez Rosję. Ogień olimpijski "wsiadł" do pociągu, który przewiezie go z Władywostoku do Soczi.

Fot. Koleje Rosyjskie

Uroczysta „wejście” ognia olimpijskiego do pociągu miało miejsce na dziedzińcu dworca kolejowego we Władywostoku. Sam pociąg, który powiezie ogień jest nie byle jaki. Skład tworzy 11 specjalnie na potrzeby tego projektu zaprojektowanych wagonów. Ze względów bezpieczeństwa ogień olimpijski podróżował będzie w specjalnej lampie. Do wagonu wniósł go prezes Kolei Rosyjskich Władimir Jakunin.

Fot. Koleje Rosyjskie

– Ogień olimpijski pojedzie pociągiem przez cała Rosję, od Władywostoku aż po Soczi. Nasi pracownicy mogą być dumni z faktu, że uczestniczą w tym projekcie, a także że dzięki ich wysiłkom w możliwie najkrótszym czasie, udało się zbudować w stolicy Zimowych Igrzysk Olimpijskich najnowocześniejszą infrastrukturę komunikacyjną – powiedział podczas uroczystości Władimir Jakunin. – Gdy setki tysięcy uczestników i gości Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich przyjedzie do Soczi, będą mogli łatwo i szybko dostać się na Stadion Olimpijski nowoczesnymi pociągami „Łastoczka” – dodał prezes Jakunin.

Długość trasy kolejowej ognia olimpijskiego to ponad 17.700 km. Dystans ten pokona w 83 dni. W tym czasie „olimpijski” skład będzie się zatrzymywał w miejscowościach wytypowanych jako przystanki, które odwiedzi znicz.

Sztafeta olimpijska rozpoczęła swoją podróż w Moskwie 7 października 2013. Jako pierwsi pałeczkę podjęli pracownicy oddziałów RŻD: Kolei Moskiewskich, Październikowych (Petersburg), Północnych i Kaliningradzkich. W uroczystości przekazania znicza we Władywostoku wzięli udział pracownicy Kolei Dalekowschodnich. Łącznie ponad 2000 pracowników z Rosyjskich Kolei z różnych regionów Rosji weźmie udział w sztafecie.

Obecna trasa Ognia jest najdłuższą w historii nowożytnych Igrzysk Olimpijskich. Odwiedzi on 129 miast wszystkich regionów Rosji. Poniesie go łącznie 14 tys. uczestników sztafety przez 123 dni.