Warszawa: wszystkie Swingi już w komplecie

Warszawa: wszystkie Swingi już w komplecie

21 listopada 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Do stolicy trafił ostatni ze 186 zamówionych tramwajów Swing. Tym samym, tzw. kontrakt stulecia Pesy został zrealizowany w całości.

Fot. Michał Wójcicki

Tramwaje 120Na Swing to niskopodłogowe pojazdy, który już na stałe wpisały się w krajobraz Warszawy. W ich wnętrzu może podróżować 201 pasażerów, w tym 40 na miejscach siedzących. 40 sztuk zostało dodatkowo wyposażonych w system zliczania pasażerów. Kontrakt na ich dostawę był wart niemal 1,5 mld zł, z czego 179 pojazdów było współfinansowanych środkami unijnymi w wysokości 59 proc. wartości.

- Kontrakt ten pozwolił nam na wymianę blisko 40 proc. przestarzałego taboru – powiedziała podczas przekazania ostatniego Swinga prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Wycofaliśmy „parówki” i ograniczyliśmy liczbę pozostałych starych skaldów. Tramwaje stały się przyjaznym środkiem transportu dla niepełnosprawnych, rodziców podróżujących z dziećmi w wózkach. Zgodnie z przyjętą strategią nadal będziemy inwestować w nowoczesny tabor i sukcesywnie rozbudowywać istniejąca sieć połączeń – dodała.

Swingi z bydgoskiej Pesy jeżdżą także w Gdańsku, Szczecinie i Bydgoszczy oraz w Segedynie, Klużu i Kaliningradzie. Dziś wyruszył także pierwszy tramwaj tego typu zamówiony przez Sofię.

PODZIEL SIĘ