Łódź: odkryto schron na budowie linii tramwajowej

Łódź: odkryto schron na budowie linii tramwajowej

03 grudnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Podczas przebudowy ulicy Polskiej Organizacji Wojskowej w Łodzi odnaleziono zapomniany schron przeciwlotniczy. Obiekt będzie musiał zostać częściowo wyburzony, by nie kolidował z pracami prowadzonymi w ramach budowy nowego układu drogowo-komunikacyjnego wokół dworca Łódź Fabryczna.

Fot. Urząd Miasta Łodzi

Na schron typu Zygzak z 1934 r. natknięto się w czasie budowy nowej ul. POW, a dokładnie po zachodniej stronie nowej jezdni, czyli tam gdzie będzie biegło torowisko tramwajowe.

Jak wyjaśnia wojewódzki konserwator zabytków Wojciech Szygendowski – takich schronów jest w Łodzi kilkanaście. Głównie w parkach – Mickiewicza, Poniatowskiego, Sienkiewicza.

Charakteryzują się one głównie tym, że są długie (nawet po kilkadziesiąt metrów), ale też bardzo wąskie i mają nieregularne, wijące się kształty. Miały służyć mieszkańcom okolicznych kamienic w czasie nalotów. Tego typu schrony zapewniały przebywającej w nich podczas nalotów ludności ochronę lekką, głównie przed odłamkami. Zdarzało się nawet, że nie były zakryte od góry.

Teraz schron w miejscu kolizji z inwestycją zostanie rozebrany. Pozostała część zostanie zabezpieczona przed dostępem osób postronnych i pozostawiona pod ziemią.

Według ZDiT, sytuacja związana ze schronem nie stworzyła zagrożenia dla harmonogramu inwestycji.

PODZIEL SIĘ