Ruszyły prace na linii tramwajowej do Fordonu

Ruszyły prace na linii tramwajowej do Fordonu

19 grudnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Wycinka drzew, przekładanie uzbrojenia podziemnego oraz pierwsze roboty przy fundamentach podpór pod półkilometrową estakadę nad stacją Bydgoszcz Wschód – zaczynają się prace przy największym tramwajowym kontrakcie w Polsce.

Fot. Gotowski

- Zaczęliśmy od wycinki drzew na całym 9,5 kilometrowym odcinku – mówi dyrektor kontraktu Andrzej Pastwa z firmy "Gotowski", która jest liderem konsorcjum. – Część drzew na ponad 4 kilometrowym odcinku od ul. Wyścigowej do Korfantego została już usunięta. Teraz przygotowujemy się do drugiego etapu tych prac i oczyścimy kolejne 5,5 kilometra aż do planowanej pętli Mariampol. W grudniu zaczną się także prace związane z przekładaniem uzbrojenia podziemnego. Będziemy posuwać się z nimi od ul. Wyścigowej poprzez kolejne skrzyżowania w kierunku Mariampola. Prace na węźle Bydgoszcz Wschód planowane są od marca przyszłego roku. Uzgadniamy regulamin włączeń z Polskimi Liniami Kolejowymi – dodaje.

W rejonie węzła konieczne jest przełożenie kilku torów w tym 3 torów szlakowych. Ułożonych tu zostanie ok. 4 kilometry nowego torowiska kolejowego. Poza tym Gotowski zbuduje dwa perony kolejowe. Będą one przedłużeniem i poszerzeniem istniejących na stacji Bydgoszcz Wschód około 300 metrów w kierunku zachodnim. W ten sposób przystanek kolejowy znajdzie się tuż pod estakadą. Na tej konstrukcji natomiast planowana jest budowa przystanków tramwajowych. Takie rozwiązanie zapewni bardzo praktyczne przesiadanie się pasażerów. W rejonie tego węzła przebudujemy także wszystkie urządzenia na przejazdach w ciągu ul. Inwalidów i Konduktorskiej.

- Rozważamy jeszcze rozpoczęcie części robót ziemnych, jednak prawdopodobnie zdecydujemy się na nie dopiero wiosną – mówi Andrzej Pastwa. – Unikamy w ten sposób znacznego nawodnienia w okresie zimowym wykonanego koryta. Chcielibyśmy natomiast jeszcze w grudniu rozpocząć prace przy fundamentach części podpór pod estakadę. Warto podkreślić, że ze względu na bardzo dobre warunki gruntowe unikniemy czasochłonnego palowania. Estakada będzie podzielona na trzy odcinki. Pierwszy nad ulicami Fordońską i Kamienną. Drugi nad terenami kolejowymi. Trzeci natomiast nad ul. Inwalidów i Lewińskiego. Pierwszy i ostatni fragment może być budowany bardzo szybko ze względu na brak konieczności wstrzymywania ruchu kolejowego. W przypadku pierwszego odcinka niezbędne będzie jednak przesunięcie południowej jezdni ul. Kamiennej, w taki sposób by omijała jedną z projektowanych podpór. Kierowcy w ciągu najbliższych trzech miesięcy nie napotkają jednak znaczących utrudnień – dodaje.

Torowisko zakończy się bardzo rozbudowaną pętlą w Mariampolu. Będzie ona zawierała elementy zajezdni tramwajowej. Wybudowana zostanie tam między innymi hala przeglądowa. Dzięki temu na pętli która będzie oddalona od dotychczasowej zajezdni przy ul. Toruńskiej o ponad 15 kilometrów będą mogły nocować tramwaje.

Budowa linii tramwajowej do dzielnicy Fordon, z przebudową układu drogowego w ciągu ulic Fordońskiej, Lewińskiego, Akademickiej, Andersa i węzłem integracyjnym w obszarze stacji kolejowej Bydgoszcz Wschód, to największa inwestycja drogowo-komunikacyjna w Bydgoszczy realizowana w ostatnich latach i zarazem największa inwestycja tramwajowa w Polsce. Będzie ona również połączona z zakupem 12 niskopodłogowych tramwajów.

PODZIEL SIĘ