Rosja przywróci pociągi – wyrzutnie rakiet?

Rosja przywróci pociągi – wyrzutnie rakiet?

22 grudnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Stacja telewizyjna RT informuje, że w Rosji odżywa koncepcja odtworzenia funkcjonujących w czasach ZSRR pociągów – wyrzutni rakiet jądrowych.  

Fot. YouTube

Według agencji informacyjnej RIA Novosti, szef rosyjskich strategicznych wojsk rakietowych generał Siergiej Karakajew dostał od prezydenta Rosji rozkaz stworzenia projektu nowego systemu pociągów – wyrzutni rakiet. Prace nad systemem są odpowiedzią na ogłoszenie przez USA rozpoczęcia prac nad Prompt Global Strike – systemem natychmiastowego globalnego uderzenia. Amerykanie chcą zbudować system, który pozwoli uderzyć w ciągu godziny w dowolny cel w każdym miejscu na naszym globie.

Zarys projektu „pociągów jądrowych” ma powstać w 2014 r. Dawne pociski RT-24 Jars ważyły 110 ton. Według zapowiedzi generała Karakajewa, nowe rakiety mają mieć ciężar 47 t.

Rosja wykorzystywała pociągi – wyrzutnie rakiet dalekiego zasięgu RT-24 Jars (w nomenklaturze NATO SS-24 Scalpel) w czasach ZSSR. System ten powstał w 1976 r. i był niezwykle groźny, ponieważ „pociągi jądrowe” wyglądały jak zwyczajne pociągi towarowe (były nie do wykrycia przez satelity) i były rozmieszczone na terytorium całego kraju.

Dawny system pociągów – wyrzutni rakiet został zdemontowany w oparciu o porozumienie rozbrojeniowe Start III podpisane przez prezydentów Rosji i USA z 1997 r. Według rosyjskich mediów, podpisane w 2011 r. porozumienie prezydentów Obamy i Miedwiediewa „New Start” nie zabrania rozwoju wyrzutni pocisków wykorzystujących transport kolejowy.

Tak wyglądał start rakiety systemu Scalpel:

System RT-23 w muzeum w Sankt Petersburgu:

Fot. Panther, Wikipedia