Wydarzenia 2013: Pendolino już w Polsce

Wydarzenia 2013: Pendolino już w Polsce

31 grudnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Rok 2013 dla branży kolejowej minął szybko. Przyniósł jednak wiele wydarzeń, których efekty będą mieć znaczny wpływ na kształtowanie się rynku w przyszłości. Przypominamy jeszcze raz te najważniejsze.

Fot. Rafał Wilgusiak

Na polskie tory wyjechał pierwszy z zakupionych składów ED250 produkcji Alstomu. Na razie tylko na testy.

W styczniu 2013 r. zarząd PKP Intercity poinformował, że pociągi Pendolino będą jeździły nie tylko między Trójmiastem, Warszawą, Katowicami i Krakowem, ale dojadą też do Wrocławia, Gliwic, Rzeszowa oraz Słupska. Wydłużenie ich tras miało związek ze zmianą sposobu finansowania zakupu.

Pierwszy skład ED250 zawitał do Wrocławia 12 sierpnia, gdzie urządzono mu huczne powitanie, a we wrześniu pojazd został zaprezentowany podczas targów TRAKO w Gdańsku. Na przełomie listopada i grudnia Pondolino przeszło testy prędkości i hamowania na Centralnej Magistrali Kolejowej. 23 listopada pociąg pojechał po CMK z prędkością 291 km/h bijąc dwa rekordy prędkości – Polski i Europy Środkowo-Wschodniej! Dzień później rekord został jeszcze raz pobity i ostatecznie wyniósł 293 km/h.

Do końca roku dotarły do Polski cztery pojazdy Pendolino, a wszystkie 20 pociągów ma trafić do PKP Intercity w maju 2014 r.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Przetarg na tabor do obsługi PKM w styczniu Przetarg na tabor do obsługi PKM w styczniu
Następny artykuł Wydarzenia 2013: optymalizacja sieci PLK Wydarzenia 2013: optymalizacja sieci PLK