Wydarzenia 2013: optymalizacja sieci PLK

Wydarzenia 2013: optymalizacja sieci PLK

31 grudnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Po wielomiesięcznych konsultacjach przeprowadzonych ze stroną społeczną PKP PLK zdecydowały o czasowym wyłączeniu z eksploatacji – począwszy od 15 grudnia 2013 r. – 700 kilometrów odcinków linii kolejowych.

Fot. Rafał Wilgusiak

Pomysł przeprowadzenia optymalizacji sieci kolejowej pojawił się pod koniec 2012 r. Miała ona przynieść spółce kilkadziesiąt milionów złotych oszczędności rocznie i wygenerować dodatkowe fundusze na utrzymanie pozostałych linii.

Początkowo wyłączonych z eksploatacji miało być ok. 3 tys. km linii kolejowych. W połowie lutego 2013 r. zarządca infrastruktury zaprezentował dokładne plany optymalizacji sieci kolejowej: wyłączone z eksploatacji  miało być łącznie 90 odcinków linii kolejowych o łącznej długości 2 tys. km na terenie całego kraju. Informacja ta wywołała ostry sprzeciw samorządów, przedsiębiorców oraz organizacji obywatelskich. Po licznych dyskusjach ze stroną społeczną i biznesem zarząd PLK zdecydował, że lista odcinków do czasowego zawieszenia zostanie skrócona, a czasowe wyłączenie z eksploatacji objęło niecałe tysiąc kilometrów linii, nie mających istotnego znaczenia z punktu widzenia społecznego i gospodarczego.

Obecnie 90 proc. ruchu kolejowego w Polsce odbywa się po ok. 12 tysiącach km linii kolejowych z ok. 19,2 tysięcy km zarządzanych przez PLK.

Jak mówił na grudniowym posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury Andrzej Pawłowski, wiceprezes PKP PLK, przywrócenie linii jest możliwe, ale zależy od warunków ekonomicznych.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Wydarzenia 2013: Pendolino już w Polsce Wydarzenia 2013: Pendolino już w Polsce
Następny artykuł Dariusz Daniluk prezesem Trade Transu Dariusz Daniluk prezesem Trade Transu