Koleją do atrakcji Dolnego Śląska

Koleją do atrakcji Dolnego Śląska

04 stycznia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Na Dolnym Śląsku operuje pięciu przewoźników pasażerskich, jednak dla podróży po regionie właściwie ważna jest oferta tylko dwóch – ogólnopolskich Przewozów Regionalnych i samorządowych Kolei Dolnośląskich, którzy utrzymują wspólne honorowanie biletów i prawie wszystkich ofert promocyjnych.

Fot. Grad, Wikimedia

Dolny Śląsk to region niezwykły z różnorodnymi krainami geograficznymi, obfitością przyrodniczą i atrakcjami kulturalnymi, bogatą, wielokulturową historią – jest jednym z najpiękniejszych w kraju. Na przestrzeni wieków swoje piętno odcisnęli na tej ziemi Polacy, Niemcy i Czesi. Dzięki wpływom tych trzech zgoła odmiennych kultur na Dolnym Śląsku jak nigdzie indziej można znaleźć ogrom dziedzictwa kulturowego kilku epok. Łagodny klimat, dogodne położenie przygraniczne sprzyjają rozwojowi turystyki.

Przyjezdni, którzy zechcą zakosztować regionu, mogą czerpać z jego atrakcji na wiele sposobów. Cudownie jest obcować z naturą pokonując liczne szlaki turystyki pieszej, rowerowej i konnej Sudetów w malowniczych Górach Sowich, Masywie Śnieżnika, Górach Bialskich, Bystrzyckich i Orlickich. Liczne niewielkie górskie rzeki zachęcają do spływów kajakowych i pontonowych. Zimą z tras zjazdowych ośrodków Karpacza, Szklarskiej Poręby, Czarnej Góry czy Zieleńca korzystają narciarze, a miłośnicy biegów na nartach odwiedzają Jakuszyce, jeden z najlepszych w Europie Ośrodków Narciarstwa Biegowego.

Ale nie tylko góry i turystyka aktywna przyciągają na Dolny Śląsk. Od lat gości fascynuje blisko 150-kilometrowy Szlak Zamków Piastowskich, które powstawały na przestrzeni wieków. Pałace, zamki systematycznie odrestaurowywane stają sie nie tylko ciekawymi ruinami, ale także luksusową bazą noclegową i wypoczynkową.

Do wielu z tych miejsc można dojechać pociągami, których część - od rozkładu jazdy na 2014 rok - otrzymała nowe nazwy. Przykładowo, z Wrocławia do Jeleniej Góry i z powrotem jeździ Kunegunda (legendarna księżniczka z zamku Chojnik, którego nazwa też patronuje połączeniu). Do Wrocławia z Jeleniej Góry – Gerhart Hauptmann (niemiecki noblista z 1912 roku związany ze Szlarską Porębą i Jagniątkowem), z Wałbrzycha - Daisy (ostatnia pani na Książu z rodu Hochbergów) i Julia (zrewitalizowana kopalnia węgla kamiennego). Na tory po przerwie wróciła Szklarka w relacji Łódź Kaliska - Jelenia Góra - Wrocław Główny, a weekendowa para pociągów Kolei Dolnoslaskich przejęła od PR nazwę Szrenica.

Więcej szczegółow dotyczącyh podróżowania koleją po Dolnym Śląsku można znaleźć w Przystanku Dolny Śląsk poświęconym krajoznawstwu, historii regionalnej, promocji turystyki indywidualnej i transportu publicznego regionu dolnośląskiego.