Otwarto kolejowe przejście graniczne w Siemianówce

Otwarto kolejowe przejście graniczne w Siemianówce

13 stycznia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Oddano do użytku nowe obiekty na kolejowym towarowym przejściu granicznym z Białorusią w Siemianówce. Cała inwestycja kosztowała 17,5 mln zł. Dzięki niej zewnętrzną granicę UE będzie mogło przekraczać nawet dwa razy więcej pociągów.

Fot. bialystok.uw.gov.pl

Inwestycja była bardzo oczekiwana zarówno przez przedsiębiorców, jak i lokalnych mieszkańców. Teren o powierzchni 3,5 ha przekazał w formie darowizny wójt gminy Narewka. W ramach inwestycji powstały podstawowe obiekty, mianowicie: budynki Straży Granicznej, budynki Służby Celnej, budynek kontroli fitosanitarnej, wiaty, rampa przeładunkowa, drogi i ogrodzenia.

Brama na Wschód

- Tu zaczyna się Unia Europejska, tu jest jednocześnie brama na wschód. To ważne, by warunki odpraw, jak też warunki pracy funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służby Celnej  były zgodne z europejskimi standardami. By było to wygodne i bezpieczne przejście graniczne. Chcę serdecznie podziękować panu ambasadorowi za tak ogromne wsparcie finansowe. A pracownikom Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego za zaangażowanie, bo to dzięki ich pracy te wspaniałe obiekty powstały i to w tak krótkim czasie – podkreślił wojewoda podlaski Maciej Żywno.

Kolejowe przejście graniczne w Siemianówce przeznaczone zostało dla ruchu  towarowego. Obiekt nie spełniał standardów w zakresie prowadzenia odpraw celnych, przeładunku pod dozorem celnym, czy zgłaszania towarów akcyzowych wprowadzanych na obszar UE. Generalna przebudowa przejścia, a właściwie jego budowa była konieczna. Kolejowe przejście graniczne w Siemianówce odgrywa ważną rolę w handlu drewnem, towarami rolnymi, spożywczymi. Wielu przedsiębiorców zgłaszało konieczność uruchomienia na przejściu punktu odpraw fitosanitarnych. W wybudowanym kompleksie taki punkt powstał, dzięki czemu zainteresowanie transportem kolejowym przez granicę niewątpliwie wzrośnie. To z kolei pozwoli odciążyć  najbardziej obecnie oblegane przejścia drogowe.

Zwiększona przepustowość

Dotychczas na przejściu odprawiano 4 pociągi dziennie. W nowej infrastrukturze może to być 6-8 pociągów. Inwestycja jest realizowana ze środków budżetu państwa oraz Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy. Całkowita wartość projektu wynosi ogółem blisko 17,5 mln zł. ,w tym 85 proc. do sfinansowania z Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy, a pozostałe 15 proc. ze środków krajowych.

Celem projektu było dostosowanie kolejowego przejścia granicznego w Siemianówce do standardów Unii Europejskiej dla jej zewnętrznych granic oraz wymogów porozumienia z Schengen. Inwestycja przyczyni się do  wzrostu bezpieczeństwa, a także uszczelnienia granicy Unii Europejskiej, poprawy funkcjonowania kolejowego przejścia granicznego w Siemianówce w zakresie ruchu towarowego, skrócenia czas odprawy celnej dla składów pociągów, poprawy warunków pracy służb granicznych.

Potencjał przejścia w Siemianówce

Z danych Izby Celnej w Białymstoku wynika, że w 2013 roku granicę w Siemianówce przekroczyło ponad 24,2 tys. wagonów; w 2012 roku było to 22,1 tys. wagonów. Skontrolowano blisko 3,9 tys. osób obsługujących pociągi towarowe. Pobrane w 2013 r. należności celne i podatkowe (VAT i akcyza) od towarów importowanych wyniosły ogółem blisko 63,5 mln zł.

Przez Siemianówkę najczęściej importowane są: gaz propan-butan, węgiel kamienny, ciągniki rolnicze, ale też blacha stalowa, nawozy mineralne, cement czy pellet drzewny oraz słonecznikowy. Wartość importowanych towarów przekroczyła 427 mln zł, a ilość 441 mln ton. Artykuły pochodziły z 11 krajów, głównie z Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Eksportowane są natomiast głównie płyty wiórowe, panele podłogowe, meble i akcesoria meblowe, opakowania plastikowe i szklane oraz artykuły chemii budowlanej, a także akcesoria łazienkowe.

W 2013 roku oddział celny w Siemianówce obsłużył wywóz towarów do 22 krajów, głównie do Rosji, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu, ale też Uzbekistanu, Azerbejdżanu, Gruzji, Mongolii, Mołdawii, Szwajcarii, Norwegii czy Serbii. Wartość towarów eksportowanych przez przejście w Siemianówce w 2013 r. przekroczyła 250 mln zł.

PODZIEL SIĘ