Moskwa dostanie nowy tramwaj. Pesa zagra Fokstrota

Moskwa dostanie nowy tramwaj. Pesa zagra Fokstrota

17 stycznia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W czerwcu zeszłego roku bydgoska Pesa wygrała przetarg na dostawę 120 tramwajów dla Moskwy. Będzie to całkowicie nowy model – Fokstrot. Jego wygląd nawiązuje do znanego z ulic Częstochowy czy GOP-u Twista.

Wiz. Pesa

- Będzie to zupełnie nowy tramwaj przystosowany do innych norm i innych warunków pogodowych – mówi Tomasz Zaboklicki, prezes bydgoskiej Pesy. – Trzeba pamiętać, że będzie to drugi w historii Rosji tramwaj niskopodłogowy. Pierwszy był Swing dostarczony przez nas pod koniec 2012 roku do Kaliningradu – dodaje.

Moskiewski Fokstrot to trójczłonowa konstrukcja o długości nieco ponad 26 metrów. Pojazdy posiadają całkowicie niską podłogę i zostały przewidziane dla 184 osób, przy czym są w stanie zabrać na pokład 255 pasażerów. Prędkość maksymalna tramwaju to 75 km/h. Czas jego eksploatacji jest szacowany na 30 lat. Ze względu na surowy klimat Moskwy, Fokstroty będą przystosowane do eksploatacji w zakresie temperatur od – 40⁰C do + 40⁰C. Moskiewski tramwaj będzie szerokotorowy, gdyż tamtejsze torowiska mają szerokość 1524 mm.

Pierwsze cztery tramwaje zostaną przekazane władzom Moskwy jeszcze w marcu tego roku. Kolejne 66 sztuk dotrze tam do końca roku. Natomiast ostatnie 50 pojazdów trafi do stolicy Rosji do końca marca 2015 r. Wbrew wcześniejszym doniesieniom i spekulacjom prasowym, wszystkie Fokstorty zostaną wyprodukowane w Polsce.