Czempiń – chcą utrzymać pamięć o parowozowni

Czempiń – chcą utrzymać pamięć o parowozowni

27 stycznia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ziemi Czempińskiej chce ocalić wspomnienia o parowozowni w Czempiniu, zburzonej w listopadzie ubiegłego roku, w związku z modernizacją linii kolejowej Poznań – Wrocław. Obiekt funkcjonował od końca XIX wieku, ale okazuje się, że niewiele o nim wiadomo.

Fot. Marcin Ratajczak

Parowozownia służyła obsłudze jednej z pierwszych linii kolejowych w Wielkopolsce w ogóle, a drugiej wychodzącej z Poznania: Kolei Wrocławsko – Poznańsko – Głogowskiej, obsługującej trasę Wrocław – Poznań i Leszno – Głogów: prace przy połączeniu Leszna z Poznaniem (na tej linii zbudowano stację Czempiń) rozpoczęto w listopadzie 1853 roku. Pierwszy pociąg na dworzec w Czempiniu wjechał 27 października 1856 r., a dwa dni później oficjalnie uruchomiono ruch kolejowy na stacji.

Parowozownia powstała w latach 1880–1885, w efekcie otwarcia linii Czempiń – Śrem. W 1904 roku zaplanowano rozbudowę obiektu, przesunięcie torów i budowę obrotnicy. Dwukrotnie powiększona parowozownia, po wojnie obsługiwała m.in. lokomotywy, które na noc nie wracały do Jarocina, a miały prowadzić poranne pociągi. Zamknięto ją jednak w latach sześćdziesiątych, zdemontowano też obrotnicę. W budynku swoją bazę miały później brygady remontowe i Służba Ochrony Kolei. Przez ostatnie lata jednak parowozownia była pusta i niszczała niewykorzystana.

Członkowie Stowarzyszenia proszą o kontakt wszystkich, którzy posiadają fotografie, dokumenty, ciekawe pamiątki dotyczące czempińskiej parowozowni i tematu kolei w Czempiniu w ogóle. Na razie np. nie mają żadnej fotografii przedstawiającej parowozownię, czy zamontowaną przed nią obrotnicę z czasów, gdy służyły one kolei, zachowało się jedynie kilka zdjęć z ostatnich lat istnienia budynku i z samego wyburzania.

PODZIEL SIĘ