Kolejowy przewodnik po olimpijskim Soczi

Kolejowy przewodnik po olimpijskim Soczi

27 stycznia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W piątek 24 stycznia 2014 r. Koleje Rosyjskie wdrożyły nowy rozkład jazdy obowiązujący dla rosyjskiego wybrzeża Morza Czarnego. Uwzględnia on kursy składów Lastoczka, które będą wozić uczestników i gości Igrzysk Olimpijskich 2014 w Soczi.

Fot. Michał Wójcicki

Podczas Igrzysk, pasażerowie będą jeździć 38 szybkimi pociągami Lastoczka i ośmioma komfortowymi składami ED4M. Według nowego rozkładu jazdy w czasie igrzysk, pociągi podmiejskie będą wykonywać 413 kursów na dobę. Koleje Rosyjskie szacują, że będzie z nich korzystać około 7 tys. pasażerów na godzinę.

Na czas Igrzysk Olimpijskich oraz Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w 2014 roku uruchomionych zostanie pięć tras:

  • Soczi – Park Olimpijski
  • Soczi – Krasnaja Polana
  • Adler – lotnisko w Soczi
  • Park Olimpijski – Krasnaja Polana
  • Adler – Krasnaja Polana

Ponadto, podczas Olimpiady, Pierwsza Pasażerska Kompania, spółka zależna od Kolei Rosyjskich, uruchomi 11 dodatkowych pociągów na 56 trasach do Soczi – z Moskwy, Petersburga, Ufy, Samary i Czelabińska.

Od 20 stycznia leżące koło Soczi miasto Adler ma 346 regularnych połączeń. Ponadto pomiędzy 6 a 22 lutego będzie uruchomione bezpośrednie połączenie ze stolicą regionu – miastem Krasnodar. W przypadku konieczności przewiezienia dużej liczby pasażerów, w rezerwie będą oczekiwać dwa pociągi. Organizatorzy przewidują, że najwięcej osób będzie chciało skorzystać z usług kolei 16 i 24 lutego.

Koleje Rosyjskie na igrzyska przeszkoliły 2600 konduktorów. 300 z nich będzie pracować w pociągach Moskwa – Adler, które będą przewozić pasażerów w nowych piętrowych wagonach. Dzięki ich zastosowaniu, pojemność składów zwiększy się o aż 44 proc.

Dla wygody pasażerów, podczas Zimowej Olimpiady na stacjach Soczi, Chosta, Krasnaja Polana, Park Olimpijski i Adler będzie dostępne darmowe Wi-Fi. Będzie można z niego korzystać w poczekalniach i innych częściach stacji udostępnionych pasażerom.