Modernizacja linii Katowice-Kraków straci miliard zł dotacji z UE?

Modernizacja linii Katowice-Kraków straci miliard zł dotacji z UE?

16 lutego 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Modernizacja linii kolejowej na odcinku Kraków – Katowice może nie skończyć się w przewidywanym terminie, co zdaniem posłów Prawa i Sprawiedliwości może skutkować utratą miliarda złotych z funduszy unijnych przeznaczonych na modernizację linii. Poseł Andrzej Adamczyk poinformował, że PiS kieruje wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o sprawdzenie inwestycji.

Fot. PKP PLK

W 2010 r. rozpoczęto projekt „Modernizacja linii kolejowej E 30, etap II, odcinek Zabrze-Katowice-Kraków” Jego zakończenie prognozowano na lata 2014-15. Jak informuje poseł wiadomo już, że prace potrwają znacznie dłużej. Szacowana wartość przedsięwzięcia wynosi 1 mld 388 mln zł, z czego dofinansowanie UE powinno stanowić 85 proc.

– Zachodzi uzasadniona, granicząca z pewnością obawa utraty środków unijnych przeznaczonych na modernizację linii kolejowej na odcinku Katowice – Kraków – mówił podczas konferencji prasowej na stacji kolejowej Kraków/Łobzów, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury, poseł Andrzej Adamczyk (PiS). Poseł powołuje się na korespondencję z Ministrem Infrastruktury i Rozwoju.

Prawo i Sprawiedliwość składa wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o wszczęcie kontroli pod względem legalności, gospodarności, rzetelności i celowości działań: Ministra właściwego ds. Transportu oraz spółek PKP S.A. i PKP PLK w zakresie realizacji inwestycji na odcinku Zabrze-Katowice-Kraków”, dofinansowanej przez UE ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”, a także Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie nadzoru nad prawidłowością i terminowością wydatkowania środków unijnych dla w/w inwestycji.

PODZIEL SIĘ