Przewozy Regionalne odnawiają tabor

Przewozy Regionalne odnawiają tabor

19 lutego 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W ciągu trzech ostatnich miesięcy na trasy w pięciu regionach Polski wyruszyły nowe pociągi obsługujące połączenia REGIO. Zarówno składy elektryczne, jak i spalinowe szynobusy są przyjazne środowisku naturalnemu.

Fot. Newag

Pojazdy charakteryzują się praktycznie zaaranżowanym wnętrzem, nowoczesnym wyglądem; posiadają też wiele dodatkowych udogodnień dla pasażerów.

Lubuskie

Trzy miesiące temu, 24 listopada 2013 r. odbył się bezpłatny przejazd promocyjny nowego szynobusu SA139-003 na trasie Zielona Góra – Gorzów Wielkopolski. Link, bo tak producent – PesaBydgoszcz – nazwał nowy pojazd, jest jednym z czterech pociągów tego typu zakupionych przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Wraz z wejściem w życie rozkładu jazdy 2013/2014 (15 grudnia 2013 r.) przestronny, przystosowany dla osób niepełnosprawnych, wyposażony w klimatyzację i system automatycznego liczenia podróżnych pojazd rozpoczął regularną obsługę trasy łączącej dwa najważniejsze miasta regionu: Zieloną Górę i Gorzów Wielkopolski.

Zachodniopomorskie

Z kolei, 12 grudnia 2013 r. w Szczecinie odbyły się uroczyste przekazanie i prezentacja trzech nowych pociągów elektrycznych serii ED78, nazywanych także Impulsami. Pojazdy wyprodukowane przez zakłady NEWAG w Nowym Sączu zostały wyposażone m.in. w: klimatyzację, gniazdka elektryczne 230 V przy każdym fotelu, system informacji audiowizualnej, stojaki na rowery  oraz urządzenia umożliwiające bezpłatne korzystanie z internetu (Wi-Fi). W nowoczesnych i ekologicznych toaletach zostały zainstalowane przewijaki dla niemowląt. Impulsy kursują jako pociągi REGIO na trasach: Szczecin – Słupsk, Szczecin – Świnoujście i Szczecin – Poznań. W ramach działania Zachodniej Grupy Zakupowej, w której w skład weszły województwa zachodniopomorskie i lubuskie, zakupionych zostanie łącznie 14 pociągów tego typu. W Zachodniopomorskiem będzie kursowało 12 z nich. Siedem zostanie dostarczonych jeszcze w 2014 roku, a pozostałe cztery będą przekazane do 30 kwietnia przyszłego roku.

Podkarpacie

Natomiast, 13 grudnia 2013 r, Marszałek Województwa Podkarpackiego dokonał uroczystego przekazania trójczłonowego składu elektrycznego Impuls (typ 36WE). Nowy pociąg otrzymał imię kardynała Adama Kozłowieckiego, znanego, pochodzącego z Podkarpacia misjonarza. 15 grudnia 2013 r. Impuls zainaugurował zmianę rozkładu jazdy, rozpoczynając obsługę 6 połączeń regionalnych, m.in. kursującego na trasie Przemyśl – Rzeszów REGIO „Niedźwiadek”. Podczas krótkiej podróży pasażerowie pociągu, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz lokalnych, dziennikarze i duchowni, opisywali nowy skład trzema słowami: „komfort”, „bezpieczeństwo” i „estetyka”. Wyprodukowany przez nowosądecki Newag Impuls jest pojazdem jednoprzestrzennym, wyposażonym w 170 miejsc siedzących, mogącym kursować z maksymalną prędkością 160 km/h. Posiada także system informacji pasażerskiej w postaci głośników i świetlnych tablic kierunkowych, monitoring, klimatyzację, ogrzewanie z automatyczną regulacją, gniazdka elektryczne oraz automaty biletowe, w których będzie możliwość dokonywania płatności kartami płatniczymi. Turystów ucieszyła duża przestrzeń dla podróżnych z większym bagażem lub rowerem, a pasażerów dojeżdżających regularnie do pracy i szkoły: dostęp do internetu. W ciągu najbliższych dwóch lat podkarpacki samorząd planuje zakup kolejnych 6 takich pojazdów.

Pomorze

W drugiej połowie stycznia br. nowy tabor kolejowy zawitał na obsługiwane przez nas trasy w województwie pomorskim. Spalinowe składy SA137-006 i 007 w firmowych barwach Przewozów Regionalnych mogą rozwijać prędkość do 120 km/h, odznaczają się funkcjonalnie i nowocześnie zaaranżowanym wnętrzem, posiadają wygodne fotele (120 miejsc siedzących) rozmieszczone w układzie samolotowym, klimatyzację, a także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i starszych: przestronną toaletę, strefę obniżonej podłogi i miejsca dla wózków inwalidzkich. Nowe pociągi wyposażono też w sześć stojaków rowerowych. Niski poziom emisji spalin sprawia, że szynobusy są przyjazne środowisku naturalnemu. Dostarczone w styczniu autobusy szynowe kursują m.in. na trasach: Tczew – Chojnice – Szczecinek, Malbork – Grudziądz  i Szczecinek – Miastko – Słupsk. Nowoczesne pojazdy dołączyły do zakupionych wcześniej przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego dwu- i trójczłonowych szynobusów tego typu, które służą mieszkańcom regionu już od końca 2010 roku.

Lubelszczyzna

Niedawno, bo 17 lutego br., takie same autobusy szynowe trafiły na Lubelszczyznę. Szynobusy SA137-008 i 009 są obecnie najnowszymi pociągami użytkowanymi przez Przewozy Regionalne. Podobnie jak pociągi, które niedawno zaczęły kursować na Pomorzu, te również posiadają nowocześnie urządzone jednoprzestrzenne wnętrze, gniazdka 230 V oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i rodziców podróżujących z małymi dziećmi. Nowe pojazdy pojawią się m.in. na trasach Lublin – Lubartów – Parczew i Lublin – Stalowa Wola Rozwadów i Lublin – Zamość.

PODZIEL SIĘ