W marcu pierwsze Fokstroty wyjadą do Moskwy

W marcu pierwsze Fokstroty wyjadą do Moskwy

20 lutego 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Pesa wspólnie z rosyjskim partnerem – zakładami UralTransMasz - dostarczy 120 tramwajów typu Fokstrot dla Moskwy. Pierwsze cztery egzemplarze są już niemal gotowe do przekazania. Do rosyjskiej stolicy wyjadą w przyszłym miesiącu.

Fot. Michał Wójcicki

W ostatnim etapie produkcji Fokstrota osobiście uczestniczyli goście z Rosji. Do Bydgoszczy z wizytą przyjechała delegacja MosGorTransu – organizatora komunikacji miejskiej w Moskwie – z dyrektorem Jewgienijem Michaiłowem na czele. Przyszli użytkownicy skonstruowanego w Polsce pojazdu wzięli udział w prezentacji gotowego do przekazania tramwaju, odwiedzili hale produkcyjne oraz zapoznali się z zapleczem inżynieryjno-konstrukcyjnym Pesy Bydgoszcz. Rosyjskiej delegacji towarzyszyli dyrektor UralTransMaszu, Aleksiej Nosow oraz inni przedstawiciele rosyjskiego partnera bydgoskich zakładów.

Umowa między Pesą Bydgoszcz a MosGorTransem na dostawę tramwajów dla rosyjskiej stolicy została zawarta w czerwcu ubiegłego roku. Na jej mocy polski producent we współpracy z UralTransMaszem dostarczy 120 tramwajów. Będzie to zupełnie nowy w portfolio Pesy pojazd typu „Fokstrot” - niskopodłogowy, o długości 26 metrów. Pomieści on 190 osób (w tym 60 na miejscach siedzących). Prędkość konstrukcyjna wynosi 75 km/h.

Pojazdy są przystosowane do eksploatacji w temperaturze od -40 do +40 ºC.

O bezpieczeństwo podróżnych zadba centralny komputer pokładowy PESA nadzorujący pracę ponad 20 systemów zainstalowanych na pokładzie „Fokstrota”. Tramwaj będzie ponadto wyposażony w pełną klimatyzację gwarantującą komfort cieplny w klimacie kontynentalnym, w którym znajduje się Moskwa. „Fokstroty” to zupełnie nowa jakość na torach rosyjskiej stolicy: - Tramwaje z Pesy będą najnowocześniejszymi w Rosji – mówił przy okazji podpisania umowy Aleksiej Tiszajew, dyrektor UralWagonZawodu – konsorcjum, w skład którego wchodzi UralTransMasz. Ostatnie zamówione „Fokstroty” trafią do Moskwy w marcu 2015 roku.

Moskwa będzie drugim rosyjskim miastem, po którym pasażerowie podróżują nowoczesnymi tramwajami z Bydgoszczy. Wcześniej, w 2012 roku, o zakupie tramwajów „Swing” zadecydowały władze Kaliningradu. Produkty Pesy sukcesywnie podbijają kolejne rynki. Poza Rosją obecne są w: Białorusi, Czechach, Kazachstanie, Litwie, Niemczech, Rumunii, Ukrainie, Węgrzech, Włoszech oraz Polsce.

PODZIEL SIĘ