Katastrofa w Babach: rusza proces maszynisty

Katastrofa w Babach: rusza proces maszynisty

04 marca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Przed sądem w Piotrkowie Trybunalskim rozpoczyna się proces przeciwko Tomaszowi G., maszyniście pociągu, który wykoleił się w miejscowości Baby, pod Piotrkowem Trybunalskim w 2011 roku. Maszyniście grozi 8 lat więzienia.

Fot. Igor Marszałek

Prokuratura oskarżyła Tomasza G. o nieumyślne spowodowanie katastrofy w ruchu kolejowym.

Jak stwierdziła Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych maszynista pociągu nr 14101 dojeżdżając do stacji Baby nie zmniejszył prędkości do 40 km/h wg wskazań semaforów i kontynuował jazdę po rozjazdach 101 i 102 kierując pociąg z toru szlakowego nr 2 na tor stacyjny nr 1 z prędkością 113,1 km/h.

Maszynista oskarżony jest także o nieumyślne spowodowanie strat w wysokości 635 tys. zł na szkodę PKP Intercity oraz ponad miliona zł na szkodę PKP PLK. Tomasz G. nie przyznaje się do winy. Kolejne zaplanowane są na 7, 13 i 21 marca.

Przypomnijmy: 12 sierpnia 2011 r. w okolicach miejscowości Baby (województwo łódzkie) wykoleił się pociąg TLK relacji Warszawa Wschodnia – Katowice.  W wyniku wypadku zmarły dwie osoby a około 80 odniosło obrażenia. Pociągiem podróżowało około 280 pasażerów.