Trasa Zgierz – Łódź Widzew gotowa za pół roku

Trasa Zgierz – Łódź Widzew gotowa za pół roku

05 marca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Tylko pół roku pozostało do otwarcia odnowionej trasy ze Zgierza do stacji Łódź Widzew. Modernizacja prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowych pozwoli na uruchomienie nowych aglomeracyjnych połączeń kolejowych. Pasażerowie skorzystają z trzech nowych przystanków. Wzrośnie również bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych

Fot. PKP PLK

Inwestycja obejmuje przebudowę torów na długości ponad 12 kilometrów. Po zakończeniu prac przejazd pociągiem aglomeracyjnym ze Zgierza do stacji Łódź Widzewzajmie około 15 minut, a maksymalna prędkość pociągów wyniesie 100 km/h. Podróżni będą mogli korzystać z trzech nowych przystanków:  Łódź Stoki, Łódź Marysin i Łódź Arturówek, które od wielu lat były wyłączone z eksploatacji. Każdy z nich będzie przystosowany do obsługi niepełnosprawnych, podróżnych z cięższym z bagażem czy rodziców z dziećmi w wózkach. Pojawią się na nich nowe wiaty, oświetlenie i stojaki na rowery. Przystanek Łódź Marysin zostanie przesunięty o ok. 500 m w stronę ulicy Strykowskiej, co ułatwi pasażerom przesiadki do autobusów lub tramwajów.

Prace związane z rewitalizacją linii ze Zgierza do stacji Łódź Widzew obejmują również roboty na 11 obiektach inżynieryjnych jak: wiadukty, mosty czy przepusty.  Istotną częścią inwestycji jest również przebudowa pięciu przejazdów kolejowych w ciągu ulic: Edwarda, Kasztelańskiej, Świtezianki, Łozowej oraz Chełmskiej. Najbardziej ruchliwy z nich – w ciągu ulicy Edwarda – zostanie wyposażony w samoczynną sygnalizację świetlną i półrogatki. Odnowiona trasa Zgierz – Łódź Widzew będzie gotowa na przejazd pierwszych pociągów 1 września 2014.Od połowy rokugotowy będzie również pierwszy nowy peron na stacji Łódź Widzew, gdzie w ramach budowy połączenia do nowego dworca Łódź Fabryczna prowadzone są obecnie intensywne prace modernizacyjne. Wartość projektu wynosi ponad 24 miliony złotych przy poziomie dofinansowania w wysokości 82,14 proc. z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa łódzkiego.

Modernizacja trasy Zgierz – Łódź Widzew uzupełnia zakończoną w grudniu 2013 roku inwestycję PKP Polskich Linii Kolejowych w ramach której zbudowano bądź przebudowano 24 perony na 14 przystankach: Łódź Radogoszcz Zachód, Łódź Pabianicka, Łódź Dąbrowa, Zgierz Jaracza, Zgierz Północ, Zgierz Kontrewers, Ozorków Nowe Miasto, Swędów, Glinnik Wieś, Glinnik, Swędów, Bratoszewice i Domaniewice Centrum oraz na trzech stacjach kolejowych: Stryków, Głowno i Chociszew. Oznacza to, że w 2014 roku mieszkańcy województwa łódzkiego będą korzystali z 20 nowych i odnowionych przystanków i stacji dedykowanych połączeniom aglomeracyjnym.

Fot. PKP PLK

PODZIEL SIĘ