Pojazdy Pesy na trasie z Mińska do Wilna

Pojazdy Pesy na trasie z Mińska do Wilna

26 marca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Trzy spalinowe zespoły trakcyjne, które Koleje Białoruskie zamówiły w zakładach Pesy będą kursować ze stolicy tego państwa do Wilna. Na nowej trasie pojawią się już 1 maja 2014 r.

Fot. Michał Wójcicki

Dwa pierwsze SZT-y DP3 już dotarły na Białoruś. W tej chwili odbywają się testy obu pojazdów na trasach łączących Baranowicze, Mińsk i Mohylew. Nowy tabor jest badany pod kątem zgodności z wytycznymi dotyczącymi m.in. bezpieczeństwa. Testy są przeprowadzane przez Centrum Konstruktorsko-Techniczne Kolei Białoruskich z udziałem bałtyckiego instytutu BelSUT. Testy akceptacyjne mają zakończyć się do 25 kwietnia. Jeszcze w kwietniu na Białoruś dotrze trzeci, ostatni z zamówionych składów. A od maja zaczną regularne kursy na trasie pomiedzy Mińskiem a Wilnem.

Maszyniści, którzy będą kierować pociągami DP3, już przeszli kurs teoretyczny w Polsce. Teraz czeka ich szkolenie praktyczne na Białorusi.

Wyprodukowane przez Pesę pociągi serii DP3 posiadają 145 miejsc. Długość składu wynosi prawie 70 m, a prędkość konstrukcyjna – 140 km/h. Nowy tabor spełnia nowoczesne wymogi bezpieczeństwa dt. ruchu i komfortu pasażerów. Pasażerowie mają do dyspozycjo przestronne wnętrza z indywidualnymi fotelami z regulowanymi oparciami i podłokietnikami. Składy posiadają obniżoną podłogę (600 mm) ze składanym stopniem, dostosowaną do wysokości białoruskich peronów. Pozwala to szybko i sprawnie przesiadać się z i na peron. Pociągi DP3 mają zainstalowaną klimatyzację, oraz systemu kurtyny powietrza przy drzwiach wejściowych, które zapobiegają przedostawaniu się schłodzonego powietrza na zewnątrz składu. Ponadto SZT wyposażony jest w dwie toalety z obiegiem zamkniętym, z czego jedna z nich jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

PODZIEL SIĘ