Parowozownia Wolsztyn żyje!

Parowozownia Wolsztyn żyje!

31 marca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Parowozownia Wolsztyn - która jest aktualnie jedyną parowozownią w Europie obsługującą czynny ruch pociągów pasażerskich - wspólnie z Instytutem Rozwoju i Promocji Kolei realizuje od kilku lat specjalne pociągi turystyczne prowadzone zabytkowymi parowozami.

Fot. Maciej Sobkiewicz

Utworzony w 2011 roku Markowy Produkt Turystyczny TurKol.pl z roku na rok rozszerza ofertę organizowanych imprez. Wbrew ogólnie panującej "atmosferze śmierci" parowozów w Wielkopolsce Instytut Rozwoju i Promocji Kolei wspólnie z blisko czterdziestoma Jednostkami Samorządu Terytorialnego z Wielkopolski, Zachodniego Pomorza, Ziemi Kujawsko-Pomorskiej oraz Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej zapraszają w 2014 roku na wyprawy planowymi pociągami turystycznymi ciągniętymi przez zabytkowe parowozy z wolsztyńskiej parowozowni.

Markowy Produkt Turystyczny TurKol.pl w roku 2013 zaoferował pasażerom pociągi turystyczne na ponad 70 trasach zachodniej Polski. Imprezy przyciągnęły kilkanaście tysięcy pasażerów. W ramach konkursu organizowanego corocznie przez Polską Organizację Turystyczną projekt został nagrodzony Certyfikatem za Najlepszy Produkt Turystyczny 2013 Roku w Polsce.

Ścisła współpraca Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei z Wielkopolskim Zakładem Spółki PKP Cargo, który formalnie zarządza Parowozownią Wolsztyn oraz z Wielkopolskim Oddziałem przewoźnika Przewozy Regionalne wpłynęła na zwiększenie względem roku poprzedniego o ponad połowę zaplanowanej liczby uruchamianych pociągów, których liczba przekroczy 100 kursów. Pociągi z parowozami wykonają w 2014 roku około 15 tysięcy kilometrów, co stanowi blisko 25 proc.  tras zamawianych corocznie przez Urząd Marszałkowski w tzw. ruchu planowym. Plany na kolejne lata zakładają dalszy wzrost liczby pociągów turystycznych, co jest związane z rosnącą frekwencją pasażerów pociągów z zabytkowymi parowozami.

Oprócz 40 przykładowych pociągów planowane są przejazdy w kolejnych miesiącach, prowadzone są też zaawansowane rozmowy w celu organizacji tygodniowego przejazdu pociągiem z parowozem wzdłuż brzegu Bałtyku - od Świnoujścia aż po Gdańsk! Projekt POMORZE wkrótce zostanie udostępniony dla pasażerów.

Dostępny jest już natomiast projekt NOSTALGIA, czyli czterodniowy pobyt w Wolsztynie i przejazdy pociągami ciągniętymi zabytkowymi parowozami na kilkunastu trasach w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej. Parowozownia Wolsztyn żyje i zaprasza wszystkich na przejazdy pociągami z parowozami!

PODZIEL SIĘ