Jest nowy internetowy rozkład jazdy pociągów

Jest nowy internetowy rozkład jazdy pociągów

28 kwietnia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

PKP oraz TK Telekom wprowadziły nowoczesną, jeszcze bardziej funkcjonalną stronę internetową z rozkładem jazdy pociągów. Z nowej witryny można korzystać poprzez dotychczasowy adres rozklad-pkp.pl, klikając na banner „Przetestuj nowy rozklad-pkp.pl" z prawej strony ekranu. Przez najbliższy czas dostępna jest również dotychczasowa wersja serwisu.

Fot. rozklad-pkp.pl

W nowym serwisie wprowadzono funkcje sprawiające, że jest on przyjazny użytkownikowi. Przy tworzeniu portalu wykorzystano rzadko spotykane rozwiązania, takie jak samouczek czy chociażby opcja zwiększonego kontrastu dla osób niedowidzących.

Najbardziej widoczną zmianą jest wygląd i układ strony głównej. Obok czytelnej wyszukiwarki, która umożliwia sprawdzenie wszystkich połączeń, niezależnie od przewoźnika, umieszczona została sekcja aktualności. W menu pojawiły się nowe zakładki. Sekcja ROZKŁADY JAZDY została przygotowana tak, aby umożliwić wygodne poszukiwanie połączeń według wybranego przez użytkownika klucza. Po wyszukaniu wybranej trasy istnieje możliwość sprawdzenia m.in. dokładnej odległości podróży. W sekcji DLA PASAŻERA znajdują się, przydatne przy planowaniu podróży, informacje oraz aktualności istotne z punktu widzenia pasażerów. Po kliknięciu na zakładkę DWORCE internauci otrzymają kluczowe informacje dotyczące 13 najbardziej uczęszczanych dworców w Polsce, w tym, między innymi:

  • mapki obiektów,
  • informacje o komunikacji pozakolejowej,
  • informacje o godzinach otwarcia kas,
  • dostępnych sieciach WI-FI,
  • oraz udogodnieniach dla osób niepełnosprawnych.

Menu zostało opisane w przejrzysty sposób, a wszystkie najważniejsze funkcjonalności są wyjaśnione – po skierowaniu kursora na wybrany element pojawia się „chmurka” z opisem. Dodatkowo, na stronie znajduje się przycisk POMOC, który, po kliknięciu, przekierowuje bezpośrednio do samouczka opisującego rozwiązania zastosowane na stronie. Zależało nam, aby serwis był zrozumiały dla wszystkich użytkowników.

W związku z tym, że coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych, witryna została opracowana w technologii umożliwiającej poprawne wyświetlanie na tabletach oraz smartfonach.

Innowacją są udogodnienia dla osób z wadami wzroku oraz dla osób niedowidzących. Oprócz standardowej możliwości powiększania czcionki, istnieje możliwość przełączenia treści witryny na widok o zwiększonym kontraście, co w znacznym stopniu poprawi jej czytelność.

Według aktualnych badań popularności stron (Megapanel) w kategorii turystyka w Polsce, serwis rozklad-pkp.pl plasuje się w czołówce tej kategorii pod względem ilości odsłon oraz liczby użytkowników.

PODZIEL SIĘ