Żuławska Kolej Dojazdowa rozpoczęła sezon

Żuławska Kolej Dojazdowa rozpoczęła sezon

PODZIEL SIĘ

Prawie tysiąc osób skorzystało z przejazdów Żuławską Koleją Dojazdową po Żuławach i Mierzei Wiślanej w miniony weekend. Od 1 do 3 maja pociągi kursowały w relacjach Nowy Dwór Gdański – Prawy Brzeg Wisły, Prawy Brzeg Wisły – Sztutowo oraz dodatkowo w dniu 1 maja w relacji Nowy Dwór Gdański – Tuja. Tak właśnie Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych rozpoczęło sezon turystyczny w 2014 r.

Fot. Przemysław Strzyżewski

Rozkład jazdy na majówkę został tak ułożony, aby turyści z Trójmiasta, Elbląga, Tczewa czy Malborka mogli dojechać przed odjazdem pierwszego pociągu z Nowego Dworu Gdańskiego. Na stacjach końcowych Prawy Brzeg Wisły oraz Sztutowo zorganizowano dłuższe postoje, aby podróżni mogli zwiedzić okolicę i zobaczyć m.in. przeprawę promową oraz ujście Wisły do Zatoki Gdańskiej w Mikoszewie czy Muzeum Stutthof w Sztutowie.

Dodatkową atrakcją na trasie przejazdu pociągów jest jedyny w Europie czynny obrotowy most kolejowy nad rzeką Szkarpawą w Rybinie. Konstrukcja z 1906 r. jest obsługiwana ręcznie przez dwie osoby, a cały proces obrócenia mostu i ułożenia drogi przebiegu dla przejeżdżającego ze Stegny do Nowego Dworu Gdańskiego pociągu trwa kilkanaście minut.

Pociągi zestawione z wagonów odkrytych, tzw. „letniaków” dały podróżnym możliwość poczucia klimatu Żuław i Mierzei Wiślanej z innej niż do tej pory perspektywy. Wielu turystów połączyło podróż pociągiem z wyprawą rowerową dzięki wagonowi przystosowanemu do przewozu rowerów oraz osób niepełnosprawnych. Atrakcyjne ceny biletów oraz możliwość ich zakupu z uwzględnieniem wszystkich ulg ustawowych sprawiły, że pociągi Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych były chętnie wybieranym sposobem na spędzenie majówki na Żuławach i Mierzei Wiślanej.

Kolejne regularne kursy Żuławskiej Kolei Dojazdowej zaplanowane są na długi weekend czerwcowy (19 - 22 czerwca) oraz codziennie podczas wakacji.

PODZIEL SIĘ