Metro przy Dworcu Wileńskim – pomiędzy szkłem a granitem

Metro przy Dworcu Wileńskim – pomiędzy szkłem a granitem

06 maja 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dookoła skrzyżowania al. Solidarności z ul. Targową widać już daszki 12 z 13 wejść do stacji Dworzec Wileński. Na powierzchni rozpoczął się pierwszy etap odtwarzania biegnącej nad stropem stacji ulicy Targowej. Wewnątrz podziemnego obiektu układane są natomiast kamienne posadzki oraz wykańczane konstrukcje galerii handlowych.

Fot. budowametra.pl

Na powierzchni północnej części placu budowy trwają prace torowe oraz drogowe. Już teraz widać krawężniki wyznaczające bieg arterii oraz podbudowę części asfaltowej. Wcześniej wykonano w jej obrębie także fundamenty pod słupy energetyczne dla sieci tramwajowej.

Wkrótce rozpoczną się przygotowania do docelowego wykonania układu al. Solidarności. Przy centrum handlowym przywrócona zostanie część jezdni wraz z przystankiem autobusowym oraz chodnikami. W tym momencie widać tam dwa górujące nad całością oszklone wejścia, które zaprowadzą podróżujących na stacje i do wnętrza podziemnej galerii handlowej.

Poziom -1

Wykonawca układa tu kamienne płyty – na ścianach bazaltowe, na posadzkach granitowe. Na całym obwodzie podziemnej galerii handlowej skończył się montaż metalowych szkieletów przyszłych witryn usługowych. W pomieszczeniach technicznych oraz w korytarzach trwają prace nad realizacją instalacji elektrycznej, wodnej, gazowej oraz wentylacyjnej. W części ogólnodostępnej znajdą się za szklanymi panelami stanowiącymi ściany podziemnych pasaży.

Poziom -2

Ponad połowa peronu pasażerskiego posiada już posadzkę z granitu strzegomskiego. Na sklepienie naniesiono wygłuszenie akustyczne, a następnie zamontowano prowadnice pod oświetlenie i podwieszane panele sufitowe w kształcie aluminiowych kubeczków. Ten element będzie utrzymany w kolorze przewodnim stacji – ciemnoniebieskim, podobnie jak daszki wejściowe, uzupełniane taflami z hartowanego szkła.

PODZIEL SIĘ