Pendolino bez homologacji. Od jutra będą kary

Pendolino bez homologacji. Od jutra będą kary

06 maja 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dziś mija termin odbioru pierwszych ośmiu składów ED250. Pojazdy są fizycznie dostarczone PKP Intercity, ale nie są gotowe do przekazania przewoźnikowi – nie mają homologacji na jazdę z prędkością 250 km/h (ani nawet 160 km/h). Czyli nie spełniają warunków umowy.

Fot. Bartosz Dziubecki

Alstom Transport powinien dziś formalnie przekazać PKP Intercity osiem składów Pendolino, gotowych do jazdy po polskich torach. Pojazdy fizycznie są już w Polsce, ale do północy producent musi przekazać wraz z nimi dokumentację zezwalającą na jazdę z pasażerami. Na to nie ma szans. Zuzanna Szopowska, rzecznik PKP Intercity, podkreśla, że producent taboru wystąpił do Urzędu Transportu Kolejowego z wnioskiem o homologację pojazdów do prędkości 160 km/h (system SHP).

Kary przesądzone

- Natomiast w umowie jest zapisane, że wymagana prędkość to 250 km/h. Czyli nawet, gdyby Pendolino miało już homologację na 160 km/h – a z naszych informacji wynika, że wciąż nie ma – to nie moglibyśmy przeprowadzić odbiorów taboru. Dlatego wszystko wskazuje na to, że od jutra zaczniemy naliczać kary umowne wynikające z umowy – mówi Zuzanna Szopowska.

Przewidywana wysokość kary za niedostarczenie jednego pojazdu to pół miliona euro (2,1 mln zł) miesięcznie. Czyli przy braku 8 składów ED250 Alstom będzie musiał zapłacić za miesiąc karę wysokości 4 mln euro (16,8 mln zł).

Nie poznaliśmy stanowiska Alstomu w sprawie ewentualnych kar, które firma będzie musiała zapłacić. Otrzymaliśmy tylko komentarz dyrektora zarządzającego Alstom Transport w Polsce, który podtrzymuje deklaracje dotyczące homologacji Pendolino dla systemów zarządzania ruchem SHP i ERTMS.

Między Alstomem i PKP Intercity od dawna jest spór dotyczący homologacji składów Pendolino. Producent pociągów chce wpierw uzyskać homologację zezwalającą na jazdę z maksymalną, dopuszczalną obecnie prędkością na polskich torach, czyli 160 km/h. Twierdzi, że nie jest w stanie uzyskać homologacji dla 250 km/h, ponieważ nie mamy wciąż w Polsce zainstalowanego wymaganego systemu ETCS poziomu 2 (aktualnie trwa jego montaż na modernizowanych liniach).

Różne stanowiska

Odbiorca składów odpiera ten argument, twierdząc, że są w Polsce warunki umożliwiające homologację dla wymaganej prędkości (250 km/h), zwłaszcza, że pojazdy ED250 przeszły testy prędkości na Centralnej Magistrali Kolejowej, osiągając 293 km/h.

PKP Intercity zamówiło w sumie 20 składów ED250. Pierwszych osiem już jest w bazie przewoźnika na Olszynce Grochowskiej. Pozostałe mają dotrzeć do Polski do grudnia. Wówczas wraz z wprowadzeniem rozkładu jazdy 2014/2015 mają zostać włączone do eksploatacji.

PODZIEL SIĘ