200 mln euro z EBI na turecki projekt Marmaray

200 mln euro z EBI na turecki projekt Marmaray

09 maja 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przekazał Turcji kolejne 200 mln euro pożyczki na realizację projektu Marmaray, pierwszego połączenia między europejskimi i azjatyckimi sieciami kolejowymi pod cieśniną Bosfor.

Fot. marmaray.com.tr

Umowa została podpisana wczoraj w Ankarze przez podsekretarza Skarbu Państwa Ibrahima Çanakcı oraz wiceprezesa EBI odpowiedzialnego za kontakty z Turcją Pima van Ballekoma.

Solidny partner Tircji

– Jestem zadowolony z podpisania tej umowy i dalszego wsparcia EBI dla tego sztandarowego projektu łączącego Europę z Azją – stwierdził Pim van Ballekom. – Instrument ten dodatkowo wzmacnia pozycję EBI jako kluczowego partnera finansowego Turcji na finansowanie dużych projektów priorytetowych i jej działań ku zrównoważeniu transportu na rzecz kolei. Jako bank Unii Europejskiej jesteśmy solidnym partnerem Turcji od pięćdziesięciu lat. W samym roku 2013 przekazaliśmy Turcji w sumie 2,3 mld euro. Nasza obecność tutaj, podkreśla nasze zobowiązanie do wzmocnienia wzrostu gospodarczego i innowacji w Turcji. Jestem przekonany, że będziemy nadal zapewniać znaczne środki dla tego kraju, kontynuując nasze wsparcie w trzech kluczowych obszarach działalności: infrastrukturalnych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz kredytów dla przedsiębiorstw – dodał.

Między Azją a Europą

Tunel Marmaray został otwarty z okazji 90-lecia Republiki Tureckiej w październiku ubiegłego roku. Obecnie trwają prace na odcinkach naziemnych. Znajdują się one po obu stronach Bosforu i składają się z łącznie 63 km linii kolejowych, na których wybudowano 37 stacji. Razem z dodatkowym 200 mln euro, łączna kwota wsparcia EBI dla Marmaray wynosi obecnie 1,25 mld euro.

Sam projekt zakłada połączenie dwóch linii kolejowych wchodzących w skład IV Paneuropejskiego Korytarza Transportowego, który dotychczas urywał się po obu stronach cieśniny Bosfor. Łączy się również z siecią kolei dużych prędkości pomiędzy dwoma największymi miastami w kraju – Stambułem i Ankarą. Projekt ten jest także finansowany przez EBI. Połączenie pod Bosforem umożliwi przejazd koleją pomiędzy dwoma kontynentami. Dzięki niemu mieszkańcy stambulskiej aglomeracji, jak również turyści, zyskają szybkie połączenie komunikacyjne pomiędzy obiema częściami miasta.

Sztandarowy projekt

Tunel Marmaray jest sztandarowym projektem o kluczowym znaczeniu dla integracji Turcji z Unią Europejską i rozwoju sieci transportowej samej Unii. To nie tylko jeden z największych i najważniejszych projektów infrastrukturalnych, które mają być podjęte w Turcji, ale także bodziec dla gospodarki tureckiej i europejskiej. Jest to dobry przykład roli katalizatora EBI, odgrywającego rolę przy współfinansowaniu dużych projektów sieci transeuropejskiej (TEN) w zakresie infrastruktury.

Projekt Marmaray stanowi kluczowy element planów rządu tureckiego, który chce zwiększyć udział transportu kolejowego poprzez poprawę wydajności i skuteczności operacji kolejowych. EBI mocno wspiera ten wysiłek, a łączna wartość jego wsparcia dla tureckich kolei w ostatnim dziesięcioleciu wyniosła ok. 2,6 mld euro.

PODZIEL SIĘ