Komputerowy tramwaj przejedzie przez Śląsk

Komputerowy tramwaj przejedzie przez Śląsk

14 maja 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Zabytkowy komputer siedząc w zabytkowym tramwaju? Taki zestaw pojawi się podczas Nocy Muzeów i będzie kursował na trasie między Katowicami a Chorzowem. Komputerowy tramwaj został przygotowany przez Muzeum Komputerów i Informatyki z Katowic oraz spółkę Tramwaje Śląskie.

Fot. KZK GOP

17 maja niepowtarzalny, jedyny w taborze Tramwajów Śląskich wagon typu 13N z 1967 roku pojawi się na trasie między katowickim placem Wolności a przystankiem Metalowców w Chorzowie. Tramwaj ten przejedzie między innymi przez katowicki i chorzowski rynek. – Tramwaj został sprowadzony z Warszawy we wrześniu ubiegłego roku, a swój oficjalny debiut na torach w naszej aglomeracji miał w czasie Dnia Otwartego Zajezdni w Bytomiu Stroszku, 21 września 2013 roku. Na razie na torach pojawia się rzadko, zawsze jako pojazd specjalny – i tym razem będzie podobnie – mówi prezes Klubu Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Jakub Drogoś. Klub mocno zaangażował się w odrestaurowanie wagonu, a klubowicze będą jeździć wagonem także w Noc Muzeów.

- Po raz kolejny Tramwaje Śląskie angażują się w Noc Muzeów, tym razem jednak postanowiliśmy uruchomić wagon, który nie tylko będzie kursować w pobliżu placówek biorących udział w akcji, ale sam będzie jeżdżącym muzeum – mówi Andrzej Zowada, rzecznik tramwajowej spółki. Co zatem znajdzie się w wagonie? – Porozumieliśmy się z Muzeum Komputerów i Informatyki w Katowicach i wspólnie przygotowaliśmy tramwaj komputerowy. W wagonie będą trzy stanowiska komputerowe, na których stanie zabytkowy już sprzęt informatyczny. Zabytkowy, ale działający, więc każdy chętny będzie mógł zasiąść przed monitorem i w ten sposób przenieść się w wirtualny świat – taki, jakim był 20-30 lat temu – dodaje Zowada.

Przedstawiciele Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w trakcie jazdy będą opowiadać o sprzęcie znajdującym się w wagonie, ale także o zbiorach, którymi dysponuje Muzeum. – Nasze zbiory liczą ponad 2000 urządzeń, z których znaczna część jest w pełni sprawna. W Noc Muzeów zapraszamy od 17.30 do 1.30 w nocy, do naszej starej siedziby w Katowicach Szopienicach. Atrakcji – nie tylko komputerowych – nie zabraknie – zachęca Krzysztof Chwałowski, jeden z założycieli Muzeum Historii Komputerów i Informatyki.

Specjalny komputerowy wagon kursować będzie w sobotę 17 maja 2014 r. od godziny 15.30 do 20.30 między katowickim placem Wolności a przystankiem Chorzów Metalowców. Szczegółowy rozkład jazdy można znaleźć na stronie www.tram-silesia.pl.

PODZIEL SIĘ