Katowice: pierwsze Twisty wyjechały w trasę

Katowice: pierwsze Twisty wyjechały w trasę

14 maja 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Wczoraj odbyło się przekazanie 12 tramwajów serii Twist do eksploatacji w Tramwajach Śląskich. Od dziś Twisty wożą mieszkańców Katowic.

Fot. Facebook, Pesa

Podczas oficjalnych odbiorów Twistów był dym, były niespodzianki, oficjalne „chrzciny” i promocyjne przejazdy. Gościom został zaprezentowany tramwaj Twist Step 2012N, który obsługuje linię nr 35 (z zajezdni w Zawodziu na plac Wolności i z powrotem). Na dłuższe trasy nowe tramwaje wyruszą po zakończeniu remontów torów.

Śląskie Twisty otrzymały śląskie imiona, m.in. Pyjter, Cila, Alojz i Barbórka. Przystanki zapowiada w tramwajach głos Joanny Bartel.

Tramwaje Śląskie zamówiły w Pesie 30 pojazdów typu Twist. Trzyczłonowy tramwaj ma 32 metry długości i 2,4 metra szerokości. Do wnętrza prowadzi siedmioro drzwi, z czego 5 jest dwustrumieniowych a 2 jednostrumieniowe. Pojazd jest w 73 proc. długości niskopodłogowy. Napęd zapewniają mu silniki asynchroniczne zasilane falownikami o mocy 4×105 kW.

Wagon wyposażony jest m.in. w sterowanie mikroporcesorowe, układ antypoślizgowy, system rekuperacji energii (odzyskiwanie energii w trakcie hamowania) oraz akumulatory, pozwalające na poruszanie się przy braku napięcia w sieci trakcyjnej.

Film z prezentacji Twistów

 

PODZIEL SIĘ