Koleje Dolnośląskie kupią sześć Impulsów

Koleje Dolnośląskie kupią sześć Impulsów

21 maja 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W dniu 21 maja 2014 r., we Wrocławiu, przedstawiciele Kolei Dolnośląskich i spółki Newag. podpisali umowę na dostawę 6 nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Umowa opiewa na ponad 80 mln zł i w części jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Fot. Przemysław Szkatuła

Nowoczesne Impulsy, które wyjadą na tory w barwach Kolei Dolnośląskich, to trzyczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne o wysokim standardzie wykończenia wnętrz. Zamówione  składy będą miały 165 miejsc siedzących w układzie otwartym. Każdy z pojazdów wyposażony będzie w klimatyzację, wi-fi,  indywidualne gniazdka elektryczne, system informacji pasażerskiej na zewnątrz i wewnątrz składu, oraz intercom.

Dla pasażerów przewidziano szereg udogodnień. Duży nacisk położono na wygodę podróżowania osób niepełnosprawnych. Oprócz specjalnie przystosowanych miejsc dla pasażerów poruszających się na wózkach inwalidzkich, do dyspozycji  będą  urządzenia ułatwiające wjazd do pociągu, wysuwane stopnie zakrywające szczelinę między pojazdem a peronem, oraz specjalnie przystosowane toalety. Dla osób podróżujących z małymi dziećmi dostępny będzie przewijak.

- Cieszymy się, że to nasza oferta wybrana została jako najkorzystniejsza. Do pięciu czteroczłonowych Impulsów będących już w posiadaniu Kolei Dolnośląskich dołączy kolejne 6 sztuk, zapewniając pasażerom komfortową podróż po Dolnym Śląsk – powiedział Zbigniew Konieczek, prezes Newag.

Pociągi będą mogły rozwijać prędkość do 160 km/h. Na tory Dolnego Śląska wyjadą w grudniu bieżącego roku i zostaną włączone do obsługi pasażerów na liniach: Wrocław — Wałbrzych, Wrocław – Jelenia Góra oraz Szklarska Poręba Górna – Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra. Łącznie  obsługiwały będą 26 połączeń dziennie.

Projekt zakupu 6 nowych EZT  jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007–2013. Całkowita wartość projektu to 81 486 270, 00 PLN brutto, wkład Unii Europejskiej to 56 306 975,00 PLN brutto.

PODZIEL SIĘ