Wspólny bilet aglomeracyjny dla Łodzi, Pabianic i Zgierza

Wspólny bilet aglomeracyjny dla Łodzi, Pabianic i Zgierza

22 maja 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Łódzka Rada Miejska wyraziła zgodę na zawarcie porozumień o powstaniu Wspólnego Biletu Aglomeracyjnego między Łodzią, Pabianicami, a Zgierzem. Będzie to specjalna zintegrowana oferta, która obejmuje 30-dniowy bilet imienny obowiązujący w sieci aglomeracyjnej lokalnego transportu zbiorowego w Łodzi, we wszystkich strefach lokalnej komunikacji autobusowej w Pabianicach i Zgierzu oraz pociągach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i Przewozów Regionalnych.

Fot. Mikołaj Manowski

Bilet będzie kodowany na elektronicznych kartach zbliżeniowych - Migawkach.

Koszt Wspólnego Biletu Aglomeracyjnego uzależniony będzie od strefy. W strefie A wyniesie on 180 złotych dla biletu normalnego oraz 90 złotych dla biletu ulgowego. Dzięki WBA pasażerowie zaoszczędzą nawet do 145 złotych miesięcznie. Oferta jest atrakcyjna cenowo, a także wygodna, bo pasażer nie będzie musiał kupować wielu biletów na poszczególne środki transportu.

Radni wyrazili również zgodę na porozumienie między Łodzią, a Pabianicami w sprawie powstania Wspólnego Biletu Łódzko-Pabianickiego, który ważny będzie w pojazdach lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Miasto Łódź oraz przez Gminę i Miasto Pabianice.

Zakupić będzie można 30-dniowy oraz 90-dniowy bilet imienny. Będzie on również kodowany na elektronicznych kartach zbliżeniowych - Migawkach. Porozumienie wchodzi w życie od 15 czerwca 2014 r. Wtedy ma ruszyć Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

 - Wspólny Bilet Aglomeracyjny to wspólny wysiłek samorządów oraz przewoźników. Bardzo mnie cieszy, iż już niedługo mieszkańcy będą mogli korzystać z tej oferty także w pociągach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej - powiedział Andrzej Wasilewski, prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Dystrybutorem Wspólnego Biletu Aglomeracyjnego, zgodnie z ustaleniami partnerów ma być Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi. W związku z powyższym realizacja powyższego projektu była uzależniona od przyjęcia przed Radę Miejską w Łodzi uchwały dotyczącej wyrażenia zgody na zawarcie przez Miasto Łódź porozumienia międzygminnego z Gminą Miejską Pabianice - Miastem Pabianice oraz Miastem Zgierz ws. wprowadzenia WBA.

Jednocześnie trwają rozmowy z przedstawicielami samorządów Sieradza, Zduńskiej Woli oraz Łasku dotyczące rozszerzenia Wspólnego Biletu Aglomeracyjnego.

PODZIEL SIĘ