Trójmiasto: wdrażanie Tristara zakłóci pracę SIP

Trójmiasto: wdrażanie Tristara zakłóci pracę SIP

26 maja 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W związku z pracami wdrożeniowymi, związanymi z realizacją na terenie Trójmiasta projektu Tristar, do 31 maja mogą potrwać zakłócenia w pracy Systemu Informacji Pasażerskiej. Oznacza to, że część komunikatów wyświetlanych na tablicach stojących na przystankach może wyświetlać nieprecyzyjne dane dotyczące m.in. godzin odjazdów pojazdów z poszczególnych przystanków.

Fot. ZKM Gdańsk

Jednocześnie ZKM zachęca pasażerów do korzystania ze strony mobilnej m.ztm.gda.pl lub też sprawdzania połączeń na stronie internetowej ZTM.

Jak obiecuje ZTM, realizacja projektu Tristar zrewolucjonizuje poruszanie się po aglomeracji trójmiejskiej. Sercem systemu będzie połączony z centrami sterowania centralny komputer, który będzie zarządzać sygnalizacją świetlną i regulować ruch pojazdów komunikacji miejskiej.

Tristar ma generować tzw. "inteligentną zieloną falę", czyli tak regulować dopuszczalną prędkość pojazdów, aby zapewnić ich płynny przejazd. System będzie też kontrolował parkingi (tablice świetlne pokierują nas tam, gdzie znajdziemy wolne miejsce) oraz informował, na specjalnych wyświetlaczach przystankowych, o ewentualnym opóźnieniu autobusu czy tramwaju.

Wprowadzenie systemu pozwoli na zarządzanie ruchem miejskim z użyciem najnowszych technologii i zwiększy przepustowość dróg w Gdańsku, Sopocie i Gdyni o 20-30 proc. W analizie ruchu drogowego będzie brała udział specjalnie zaprojektowana sygnalizacja świetlna, czujniki w jezdni, komputery w pojazdach komunikacji miejskiej, urządzenia nadawczo-odbiorcze, kamery, fotoradary i fotorejestratory, tablice o zmiennej treści. Całość ma koordynować zespół pracujący w centrum zarządzania ruchem drogowym.

PODZIEL SIĘ