Cztery „okularniki” trafią do eksploatacji w PKP IC

Cztery „okularniki” trafią do eksploatacji w PKP IC

28 maja 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

O tym, że PKP Intercity planuje wypożyczyć od Czechów lokomotywy serii 754 mówiło się dawna. Dziś wiemy, że po Polsce będą kursować cztery egzemplarze, a jeden z nich zacznie jeździć z EIC Jantar od 28 czerwca.

Fot. Kuba Batorowicz

We wrześniu informowaliśmy, że polski przewoźnik wypożyczy trzy lokomotywy serii 754, kiedy tylko otrzymają świadectwo homologacji potrzebne do jazdy po polskich torach.

Z nurkiem na wakacje

Sytuacja nieco się zmieniła, m.in. za sprawą nieprawidłowości wykrytych w 2013 r. przez „UTK w pociągu EIC Jantar kursującym na Hel. Przewoźnik został zmuszony do znalezienia nowoczesnej lokomotywy spalinowej, która umożliwi działanie w pociągu klimatyzacji. Będzie nią właśnie „okularnik”, zwany też „nurkiem”.

- Lokomotywa, którą wydzierżawimy od naszych czeskich partnerów będzie od 28 czerwca obsługiwać pociąg EIC Jantar – mówi Zuzanna Szopowska, rzecznik PKP Intercity.

Wcześniej przewoźnik informował, że trzy czeskie lokomotywy trafią do obsługi relacji Białystok - Szestokaj i Ełk - Korsze. Okazuje się, że w związku z koniecznością włączenia jednego „okularnika” do Jantara, PKP Intercity wypożyczy w sumie cztery spalinówki.

Polski operator nie będzie płacił za wypożyczenie lokomotyw, gdyż współpraca z czeskim przewoźnikiem polega na wzajemnej wymianie pojazdów - polskie jeżdżą po Czechach, a czeskie po polskich trasach. - Model "wyjeżdżamy kilometry wzajemnie z czeskim partnerem” jest przez nas skutecznie wykorzystywany już od kilku lat. Do czasu uzupełnienia naszego parku taborowego o nowe i zmodernizowane lokomotywy spalinowe będziemy  na tej zasadzie korzystać z zasobów czeskiego partnera – informuje Szopowska.

Wrócą do Czech przed końcem roku

Wypożyczone „okulatrniki” będą jeździły po Polsce do czasu pojawienia się w PKP Intercity nowych oraz zmodernizowanych lokomotyw spalinowych. Zuzanna Szopowska informuje, że 15 zmodernizowanych w Newagu lokomotyw trafi do spółki jeszcze w tym roku, a pozostałe pięć w pierwszym kwartale roku 2015 r.

- Jeśli chodzi o nowe lokomotywy spalinowe od Pesy to pierwsze trzy producent zadeklarował nam dostarczyć w tym roku. Pozostałe siedem do października 2015 r. – mówi rzecznik PKP Intercity.

Nie wiadomo jeszcze czy czeskie lokomotywy zostaną przemalowane w barwy PKP Intercity. Przewoźnik podejmie taką decyzję, gdy spalinówki znajdą się na jego stanie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Szybciej i wygodniej koleją w rejonie Działdowa Szybciej i wygodniej koleją w rejonie Działdowa
Następny artykuł Dni Techniki Kolejowej na terenie Lotos Kolej Dni Techniki Kolejowej na terenie Lotos Kolej