Pierwszy w historii tramwaj dojechał na UMK w Toruniu

Pierwszy w historii tramwaj dojechał na UMK w Toruniu

29 maja 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Po raz pierwszy w historii Torunia przed rektoratem UMK pojawił się tramwaj. Rankiem 28 maja wykonano pierwsze próby z użyciem taboru tramwajowego na nowo budowanej linii na Bielany. Był to pierwszy przejazd techniczny, od ul. Sienkiewicza do kampusu, który miał wskazać ewentualne usterki linii. Żadnych niedociągnięć nie wykryto. Podobne przejazdy będą odbywały się na całej nowej trasie. 

Fot. MZK Toruń

Budowa nowej linii tramwajowej na Bielany realizowana jest w ramach projektu "Rozwój sieci komunikacji tramwajowej w Toruniu w latach 2007-2013". Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Gminy Miasta Toruń.

W ramach umowy firma Budimex  zaprojektowała i buduje linię tramwajową do kompleksu UMK od skrzyżowania ulicy Bema i Sienkiewicza, przez Sienkiewicza, Gagarina i Szosę Okrężną do pętli tramwajowej Bielany, a także linię tramwajową w alei Solidarności wraz z węzłem integracyjnym tramwajowo-autobusowym. Inwestycja objęła także budowę trzech torów odstawczych postojowych na pętli tramwajowej przy ulicy Olimpijskiej. Te trzy zadania będą kosztowały łącznie 42,9 mln zł.

PODZIEL SIĘ