PKP chwalą się czasami przejazdu Pendolino od grudnia 2014 r.

PKP chwalą się czasami przejazdu Pendolino od grudnia 2014 r.

02 czerwca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Nie wiadomo jeszcze czy składy zespołowe ED250 pojawią się na torach w grudniu tego roku (przez problemy z homologacją), niemniej PKP Intercity podało już do ogólnej wiadomości szacowane czasy przejazdu na trasach, po których będzie kursować EIC Premium. I tak, z Warszawy do Gdańska podróż Pendolino zajmie ok. 2h 58 min, zaś ze stolicy do Wrocławia ok. 3h 42 min.

Fot. Rafał Wilgusiak

Pociąg kategorii EIC Premium, od rozkładu jazdy, który wejdzie w życie w grudniu tego roku, ma zapewnić szybkie połączenia pasażerskie na trasach Warszawa - Gdańsk (2h 58 min), Warszawa - Kraków (2h 28 min), Warszawa - Katowice (2h 34 min) oraz Warszawa - Wrocław (3h 42 min). Podróż między tymi miastami ma potrwać jeszcze krócej w grudniu 2015 r., co obrazuje poniższa oficjalna tabelka PKP Intercity:

Tymczasem nie jest pewne, czy pociąg na polskie tory wogóle wyjedzie, ponieważ nierozwiązany pozostaje problem jego homologacji. Ze względu na brak dostarczenia przez producenta Pendolino zgodnego z zamówieniem (na 250 km/h) w terminie określonym w umowie (do 6 maja 2014 r.), przewoźnik rozpoczął procedurę naliczania kar. Ich wartość za czterotygodniową zwłokę w dostarczeniu 1 składu wynosi 480 tys. euro.

Alstom chciał początkowo zdobyć pozwolenie na jazdę z prędkością 160 km/h a dopiero później na 250 km/h.Jak powiedział nam dwa tygodnie temu Nicolas Halamek, dyrektor zarządzający Alstom Transport wniosek zgodny z systemem sygnalizacyjnym SHP (pozwalający na jazdę z prędkością 160 km/h) został ostatecznie wycofany z UTK, ponieważ PKP Intercity nie zgodziło się na odbiór tak certyfikowanych pociągów. Dodał, że obecnie nie ma możliwości dostarczenia pojazdów wraz z wymaganym w kontrakcie systemem sterowania ERTMS poziom 2 (co by pozwoliło na dopuszczenie do prędkości 250 km/h). Wskazał też, że jego kalibracja jest w Polsce niemożliwa, ponieważ na polskiej infrastrukturze nie ma jeszcze funkcjonalnego systemu, z którym można go powiązać.

Halamek podkreślił, że kompletny wniosek na homologację pociągu zgodną z polskim systemem sygnalizacyjnym SHP i europejskim ERTMS poziomu 2 zostanie złożony "najszybciej jak to możliwe". – Jednak by uzyskać zgodność z europejskim systemem ERTMS poziomu 2, niezbędna jest dostępność właściwej infrastruktury kolejowej w Polsce. Podkreślamy, że problemem jest brak odpowiedniej infrastruktury, a nie pociąg Pendolino, który jest jednym z najnowocześniejszych w Europie - mówił Halamek.

PKP Intercity wciąż prowadzi rozmowy z Alstomem, które mają doprowadzić do wyjścia z patowej sytuacji. Sprawą zajmą się też posłowie sejmowej Komisji Infrastruktury na nadzwyczajnym posiedzeniu, do którego powinno dojść jeszcze w tym miesiącu.

PODZIEL SIĘ