Nowe turbosiódemki pojadą wkrótce do Wrocławia

Nowe turbosiódemki pojadą wkrótce do Wrocławia

05 czerwca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W ZNTK Oleśnica dziś i jutro będą odbywać się jazdy próbne dwóch zmodernizowanych lokmotyw EU07A. W ciągu kilku dni elektrowozy zostaną odebrane przez PKP Intercity i poprowadzą pociągi na Dolny Śląsk.

Fot. Michał Świątek

EU07A to zmodernizowana lokomotywa EU07, w której ze starej jednostki pozostawiono jedynie wózki i ostoje. Wszystkie pozostałe elementy są nowe. Największą zmianą konstrukcyjną było zamontowanie asynchronicznych silników, co pozwoliło podnieść prędkość pojazdu ze 125 do 160 km/h.

Pierwszą siódemkę PKP Intercity zmodernizowało w Oleśnicy w 2011 r. Tak powstała jednostka EU07A-001. W ZNTK zakończono właśnie modernizację dwóch kolejnych pojazdów: EU07A-002 i EU07A-003.

- Dziś i jutro odbędą się jazdy próbne lokomotyw. Następnie Urząd Transportu Kolejowego wyda potwierdzenie zgodności z typem pojazdu, co będzie oznaczało akceptację modernizacji. Później komisarz odbiorczy dokona odbioru obu jednostek. Szacujemy, że lokomotywy trafią do nas w ciągu kilku dni, najpóźniej w połowie czerwca – informuje Beata Czemerajda z biura prasowego PKP Intercity.

Lokomotywy EU07A-002 i EU07A-003 będą różniły się od egzemplarza EU07A-001 jedynie tym, że zamonotowano w nich nową wersję radiotelefonu "Koliber". We wszystkich trzech "turbosiódemkach" będą zamontowane rejestratory jazdy.

W obecnym rozkładzie jazdy nowo zmodernizowane EU07A poprowadzą pociągi z Warszawy do Wrocławia. W rozkładzie 2014/2015 będą prowadziły pociągi jeżdżące z Wrocławia do Trójmiasta.