Pociągi ŁKA już kursują do Sieradza

Pociągi ŁKA już kursują do Sieradza

16 czerwca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Pierwsze pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej wyjechały w niedzielę na trasę Łódź-Sieradz. Wkrótce ŁKA ma łączyć Łódź także z innymi miastami i gminami regionu.

Fot. Mikołaj Manowski

15 czerwca o godzinie 5:03 z Dworca w Sieradzu wyjechał pierwszy pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Pierwsze kursy realizowane w niedzielę - według zapewnień przedstawicieli przewoźnika - odbywały się bez opóźnień a frekwencja podróżnych była duża. Z okazji inauguracji wszystkimi wczorajszymi pociągami można było podróżować bezpłatnie.

- Powołanie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej to jedno z kluczowych zadań realizowanych przez Samorząd Województwa, które mają wprowadzić kolej w regionie łódzkim w XXI wiek. Zamówione pociągi to mercedesy wśród taboru kolejowego. Dzięki nim podróż po województwie będzie samą przyjemnością – powiedział Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

Pociąg zatrzymał się na stacjach w Pabianicach, Łasku, Zduńskiej Woli, gdzie został owacyjnie powitany przez lokalną społeczność. W podróż do Sieradza wybrało się wielu łodzian. W Sieradzu czekały na nich atrakcje w postaci zwiedzania miasta oraz pikniku nad Wartą.

ŁKA wyróżnia najnowocześniejszy tabor w Polsce. W ramach realizowanego Projektu „Budowa systemu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej”, Spółka zakupiła w firmie Stadler Polska 20 sztuk dwuczłonowych pojazdów typu FLIRT3. Pociągi reprezentują najnowocześniejszą
technologię kolejową na świecie. Wnętrza pojazdów są przestrzenne, klimatyzowane, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Znajdują się w nich biletomaty, monitory LCD, gniazdka elektryczne oraz kamery monitorujące. Pociągi zostały też wyposażone
w przestronne toalety wraz z przewijakami dziecięcymi, uchwyty na wózki oraz stojaki na rowery.

- Pociągi są szybkie, ciche, wyposażone w wiele udogodnień dla pasażerów. Jestem przekonany, że mieszkańcy szybko je docenią i chętnie będą z nich korzystać - powiedział Andrzej Wasilewski Prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Dla wygody pasażerów Łódzka Kolej Aglomeracyjna wprowadziła nowoczesny system sprzedaży biletów. Będzie można je kupić w biletomatach, u kierowników pociągów, którzy będą wyposażeni w terminale mobilne, także przez Internet oraz w kasach biletowych.

Rozkład jazdy pociągów ŁKA można sprawdzić na stronie internetowej www.lka.lodzkie.pl.

PODZIEL SIĘ