KM chcą od PLK niższych opłat na trasie do Skierniewic

KM chcą od PLK niższych opłat na trasie do Skierniewic

16 czerwca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W związku z częstymi awariami infrastruktury, które uniemożliwiają prowadzenie rozkładowego ruchu pociągów, Koleje Mazowieckie po raz kolejny zwróciły się do PKP PLK z wnioskiem o obniżenie stawek dostępu do infrastruktury o 50 proc. Obniżka wypłynęłaby na spadek cen biletów - tłumaczy przewoźnik.

Fot. Rafał Wilgusiak

Przewoźnik tłumaczy, że trwające prace remontowe, prowadzone przez zarządcę infrastruktury, spowodowały znaczne ograniczenie przepustowości tych szlaków, a towarzyszące im liczne usterki infrastruktury kolejowej, zwłaszcza na linii skierniewickiej (KM1), niemal codziennie uniemożliwiają rozkładową jazdę pociągów Kolei Mazowieckich.

Zdaniem KM, wielokrotnie powtarzające się usterki urządzeń sterowania ruchem czy rozjazdów, uwidaczniają niedostateczne przygotowanie infrastruktury kolejowej do prowadzenia ruchu pociągów w zmienionej organizacji.

"Najbardziej dokuczliwy okres pod względem liczby awarii i ich negatywnego wpływu na kursowanie pociągów wystąpił pomiędzy 26 maja a 8 czerwca 2014 r. W tym czasie zarejestrowanych zostało 41 awarii, które wywołały poważne perturbacje w ruchu pociągów łącznie na prawie 160 godzin. W konsekwencji opóźnień pociągów KM oraz konieczności odwoływania niektórych z nich, pasażerowie nie mogli dotrzeć na czas do pracy czy szkoły" - zaznaczają Koleje Mazowieckie.

Spółka we własnym zakresie podjęła działania zmierzające do poprawy sytuacji, polegające m.in. na zwiększeniu zestawień pociągów, wprowadzeniu wzajemnego honorowania biletów pomiędzy KM, PKP Intercity i Przewozami Regionalnymi, ale te działania okazują się niewystarczające w sytuacjach nagminnie opóźniających się pociągów z powodu ww. awarii.

Koleje Mazowieckie podkreślają, że kilkukrotnie interweniowały (w październiku i listopadzie 2013 r.) w sprawie realizacji remontu linii skierniewickiej.

"Niestety działania w celu ich poprawy nie zostały podjęte, bądź ich zakres był niedostateczny i jedynie doraźny. Zarząd KM nie neguje konieczności przeprowadzania prac remontowo-modernizacyjnych, gdyż po ich zakończeniu zapewne przełoży się to na jakość świadczonych usług. Zastrzeżenia przewoźnika budzą jednak liczne awarie, skutecznie utrudniające i tak już wyjątkowo ciężką podróż" - wyjaśnie spółka.

Wobec utrzymującej się "katastrofalnej sytuacji" na remontowanym szlaku zarząd Kolei Mazowieckich po raz kolejny zwrócił się do PKP PLK z wnioskiem o obniżenie stawek za dostęp do infrastruktury o 50 proc. na linii KM1 i 447.

"Dzięki temu spółka będzie mogła obniżyć ceny biletów, co pozwoli na częściową rekompensatę dla naszych podróżnych za utrudnienia związane z codziennymi, notorycznymi opóźnieniami pociągów z przyczyn niezależnych od przewoźnika" - czytamy w komunikacie KM.