PKP S.A. nie straci kontroli nad PKP Cargo

PKP S.A. nie straci kontroli nad PKP Cargo

18 czerwca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Inwestorzy obejmą kolejny pakiet (17 proc.) akcji PKP Cargo, za który PKP S.A. otrzyma 583 mln zł. Spółka – matka zapewnia, że nie utraci przez to wpływu na spółkę, gdyż będzie w stanie nadal powoływać członków rady nadzorczej.

Fot. Arch. PKP Cargo

Zakończyło się budowanie księgi popytu na kolejny pakiet akcji PKP Cargo w posiadaniu PKP S.A. Za akcje płacono po 76,50 zł. Dziś poznaliśmy szczegóły tego procesu.

Akcje sprzedawane były w drodze przyspieszonego budowania księgi popytu. Dlaczego wybrano tę drogę? - Proces ABB jest standardowo przyjętym w praktyce obrotu trybem zbywania większych pakietów akcji spółek giełdowych. Umożliwia on określenie możliwej do uzyskania ceny sprzedawanych akcji w bardzo krótkim czasie bez konieczności prowadzenia rozbudowanej akcji marketingowej - tłumaczy Jacek Leonkiewicz, dyrektor zarządzający ds. prywatyzacji i nadzoru właścicielskiego w PKP S.A.

Do tej pory PKP S.A. posiadało ponad 50 proc. akcji (pozostałe są w rękach inwestorów giełdowych). Niektórych nurtuje pytanie, czy po sprzedaży kolejnych akcji PKP S.A. nie straci kontroli nad naszym narodowym przewoźnikiem, zwłaszcza, że spółka – matka zamierza zachować jedynie 14,8 mln (ponad 33 proc.) akcji.

Jacek Leonkiewicz informuje, że w wyniku transakcji PKP S.A. nie utraci uprawnień osobistych przysługujących tej spółce (akcjonariuszowi), które posiadało przed transakcją - zgodnie ze statutem PKP Cargo. Czyli PKP S.A. nadal będzie uprawnione do powoływania większości członków rady nadzorczej przewoźnika.

PODZIEL SIĘ