Kolej Wąskotorowa znów jeździ w Parku Śląskim

Kolej Wąskotorowa znów jeździ w Parku Śląskim

21 czerwca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Po kilkuletniej przerwie po Parku Śląskim w Chorzowie, od czwartku znów kursuje kolejka wąskotorowa. Pierwszy oddany po modernizacji odcinek torów ma na razie nieco ponad kilometr, ale wkrótce ma się wydłużyć do czterech.

Fot. Park Śląski

Zainteresowanie pierwszym przejazdem było bardzo duże. Na tory wyjechał parowóz, który, gdy tylko pojawił się na stacji, został bardzo entuzjastycznie przywitany przez oczekujących. Goście szybko zajęli 64 miejsca dostępne w dwóch stylowych wagonach. Reszta oczekiwała na kolejne kursy. 

Buchająca para, profesjonalna załoga, gwizdek. Ruszyła. Trasa, choć niedługa, to ciekawa. Znów buchająca para, nad głowami kursowała „Elka". Gdy pociąg dojechał do stacji zoo pierwsi pasażerowie bili brawo. 

Trasa będzie dłuższa

Wąskotorówka na pewno będzie kursować do końca września, ale po remoncie wagonów zamkniętych operator kolejki będzie chciał obsługiwać ten ruch późną jesienią, a nawet zimą. Wszystko będzie zależało od temperatur. Niewykluczone też, że pasażerowie będą wożeni aż do lokomotywowni.

Z kolei wydłużenie trasy ma nastąpić w przyszłym roku. Wówczas wyremontowany będzie już odcinek między zoo a planetarium o długości 800 metrów. Łącznie trasa będzie wynosiła około 2 kilometry, co w obie strony da całkiem długą przejażdżkę, podobną do tej, jaka oferowana jest w Rudach. Natomiast na 2016 roku planowane jest uruchomienie odcinka między planetarium a stacją Przystań.

Obsługa i tabor

Na co dzień przy obsłudze kolejki pracuje kilka osób: maszynistów, konduktorów i manewrowych. Obecnie bilety sprzedaje konduktor wyposażony w przenośną kasę fiskalną, wkrótce ma natomiast ruszyć kasa na stacji przy lunaparku. Tabor kolejki jest urozmaicony. Parowóz będzie wozić gości głównie w weekendy. Po parku kursują też dwie lokomotywy spalinowe. Pierwsza z nich to LxD2, największa i najcięższa lokomotywa, jaka w Polsce porusza się po wąskich torach. Czerwone, 30-tonowe monstrum robi niesamowite wrażenie i przypomina bardziej lokomotywę, które są spotkane na tradycyjnej kolei. Drugi pojazd to 2WLS50, ciekawa zielona lokomotywa. Waży 7 ton.

Bilety i godziny otwarcia

Kolejka kursuje w tygodniu od godziny 10 do 19, a w weekendy od 10 do 21. Odjazdy odbywają się spod Stacji Śląskie Wesołe Miasteczko co 30 minut. Bilet w obie strony kosztuje 7 zł normalny i 5 zł ulgowy, a w jedną stronę odpowiednio 4 i 3 zł. Jest również możliwość zakupu biletu rodzinnego. Taka wejściówka dla dwóch osób dorosłych i dwójki dzieci w obie strony kosztuje 20 zł, a w jedną 10 zł.

PODZIEL SIĘ