ZUE S.A. docenione za przebudowę stacji Katowice

ZUE S.A. docenione za przebudowę stacji Katowice

27 czerwca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Grupa ZUE, jeden z liderów rynku budownictwa infrastruktury komunikacji miejskiej, oraz jeden z czołowych podmiotów na rynku budownictwa infrastruktury komunikacji kolejowej, została uhonorowana Nagrodą II stopnia w prestiżowym konkursie „Budowa Roku 2013”, organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Fot. ZUE S.A.

Nagroda przyznana została za realizację projektu „Przebudowa infrastruktury stacji Katowice w obrębie peronu 2, 3, 4, w ramach programu inwestycyjnego ‘Modernizacja układu torowego na liniach nr 1, 137, 139 i infrastruktury służącej do obsługi podróżnych w obrębie stacji Katowice Osobowa’”. Firma ZUE S.A. była generalnym wykonawcą zadania, wartość kontraktu wyniosła 67,8 mln zł brutto. Projekt realizowany był na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych.

Tegoroczna edycja była już 24. edycją konkursu ‘Budowa Roku”. Celem konkursu było wyłonienie spośród obiektów realizowanych w 2013 roku, tych które charakteryzują się najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi i technologicznymi, wyróżniającą się funkcjonalnością oraz najwyższą jakością materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych.

Nagrodzona, realizowana przez Grupę ZUE, inwestycja stanowi ważną część kompleksowego projektu obejmującego przebudowę Dworca Kolejowego PKP wraz z halą nowego dworca, podziemnym dworcem komunikacji miejskiej oraz Galerią Katowicką, z podziemnym parkingiem na 1200 samochodów. Skala projektu uczyniła modernizację dworca jedną z większych tego rodzaju inwestycji w Europie Środkowej. Jego realizacja w ciągu kilku lat całkowicie zmieniła oblicze centrum Katowic i życie jego mieszkańców. Katowicki dworzec należy do największych w Polsce - obsługuje około 400 pociągów dziennie i ok. 9 mln pasażerów rocznie.

Celem modernizacji infrastruktury dworca była poprawa bezpieczeństwa podróżnych oraz usprawnienie obsługi komunikacyjnej na stacji. W wyniku przebudowy stacja Katowice stała się czwartą w Polsce tak dużą stacją z całkowicie zakrytą halą peronową. Panele nowoczesnego i funkcjonalnego przekrycia, umieszczone na wysokiej konstrukcji, zapewniają ochronę pasażerów przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i jednocześnie gwarantują dostęp światła przez przezroczyste elementy z poliwęglanu.

PODZIEL SIĘ